KARDINALIT TROSHANI I DORËZOHET “VULA E PAQES”

Në një ceremoni të veçantë organizuar me rastin e ditëlindjes së tij të 90-të, çmimi ‘Vula e Paqes’ një çmim që në të kaluarën i është dhënë Papës Gjon Pali II, i është dorëzuar së fundi kardinalit shqiptar, në Itali Ernest Simoni Troshani.

Presidenti i Republikës Ilir Meta dhe Kryepeshkopi i Firences, ishin të pranishëm gjatë ceremonisë së dorëzimit të çmimit “ Vula e paqes” për kardinalin shqiptar Ernest Simoni Troshani, në Sallonin Cinquecentos, në Palazzo Vecchio.

Ky çmim i është dorëzuar kardinalit Troshani ,i cili prej vitesh ka jetuar në kryeqytetin toskan në një ceremoni të organizuar me rastin e ditëlindjes së 90-të të tij, nga kryebashkiaku i Firenzes, Dario Nardella.

“Është një nder i madh t’i dorëzoj këtë titull Don Ernest Simonit për veprimtarinë e tij, si njeri i besimit, lirisë dhe paqes”, është shprehur Nardella.

Ernest Simone Troshani u emërua kardinal nga Papa Françesku në vitin 2016, ku u prit dhe në dioqezën e Firences nga kardinali Betori.

Pamjet nga shtëpia e “ferrit” ku mbahej e mbyllur 22-vjeçarja shqiptare, flasin fqinjët: Nuk e kemi …

Mediet greke kanë publikuar pamjet e shtëpisë ku jetonte 22-vjeçarja shqiptare, Dafina Kurti së bashku me vajzën e saj 2-vjeçare. Në këtë banesë në Alykës,...

I kërkoi të mos i dhunonte djalin, mësuesja godet me shpullë nënën e nxënësit në Fier, nis procedimi

Një mësuese është proceduar ppenalisht në Fier, pasi qëlloi me shpullë nënën e një nxënësi të klasës së tretë. Pasi videoja u publikua në rrjetet...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Biskota të Lehta me Mollë – Shije dhe Aromë Fantastike në Shtëpi

Kjo është një recetë e lehtë si në shije...

Futbolli shkodran në zi, ndërron jetë ish-lojtari i Vllaznisë

Nuh Isufi, ish- lojtari i klubit të Vllaznisë është...

“Kam pasur telefonata…”/ Rrëfehet Alma Kaçi, flet për Safet Gjicin: Uroj që …

Alma Kaçi e përfshirë në video-skandalin me ish-kryebashkiakun Safet...