FAMILJA KAMSI DHURON BIBLOTEKËN KISHËS FRANÇESKANE

3 nëntori I 2018-ës, një datë e shënuar për bashkësinë Françeskane. Në këtë ditë u inagurua biblioteka e studiuesve Gjon dhe Willy Kamsy, një dhuratë për bibliotekën Françeskane nga motra e të ndjerit, Myriam Kamsy.

 

 

Në ceremoninë e inagurimit morën pjesë përfaqësues të provincës Franceskane, personalitete të qytetit të Shkodrës, shkrimtarë, pedagogë etj.

 

 

Më tej aktiviteti u përshëndet nga Arqipeshkvi I Dioqezës Shkodër- Pult Angelo Massafra I cili shprehi mirenjohjen kesaj familjeje per pasurine qe kane ruajtur ndër vite .

 

 

Të rinjtë do të mund të njihet më atë pjesë të historisë që nuk e kanë dëgjuar më parë, kjo falë thesareve të Willy Kamsy.

 

 

Më tej motra e të ndjerit Willy Kamsy, shprehi falenderimet e saja që tashmë veprat po ruhen ne vendin më të pershtatshem.

 

 

Willi Kamsy një jetë kuashtuar librit, kështu e ka cilësuar Gjovalin Çuni.

 

 

Biblioteka e Gjon dhe Willy Kamsy është një trashegimi e kultures Shqiptare perveç veprave në të gjenden dhe foto të vjetra që nuk janë parë asnjëherë.

 

 

Në fund të ceremonisë u vendos fotoja e Willi Kamsi në mes të gjithë atyre që kanë kontribuar për popullin shqiptar. Më pas të pranishmit vizituan biblioteken e re kështu panë nga afër të gjitha krijimet e studiuesve Gjon dhe Willi Kamsy.

 

 

Tashmë biblioteka Franceskane u pasurua më botimet e familjes Kamsy të viteve 1945, botime historike materiale kimore – shkencore , historike gjuhesore dhe ekonomike

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...