PREFEKTI MILLJA:SITUATA E PERMBYTJEVE NE SHKODER ,NE PERKEQESIM

531

Ne mbledhjen e shtabit te emergjencave,te Qarkut Shkoder te zhvilluar pasditen e se martes prefekti Çesk Millja ka deklatuar se situata e krijuar nga permbytjet eshte ne perkeqesim.

Pellumb Dani ka deklaruar se :Shkarkimet nga 3 hec kane renduar situaten duke zgjeruar harten e permbytjeve dhe ne Vaun e Dejes.Jane 4606 ha e permbytur ne Shkoder, 26 te evakuar.Ne qark jane mbi 4800 ha toke.Situata pritet te precipitoje.

Nenkryeetari i Bashkise Shkoder , Arben Gjuraj ka theksuar se “ne presim qe te bejme shume me teper evaukime duke qene se situata po rendohet.

Duhet ti largojne sa me pare personat e moshuar, te miturit dhe personat me aftesi ndrysheJemi te bindur qe situata do perkeqesohet ndaj nevojitet koordinim.

Kryetarja e bashkise Voltana Ademi ka theksuar se :Na keni kerku planin e emergjencave te bashkise per cka beme dhe debat.

Ne fakt bashkia shkoder sa i takon energjencave eshte institucioni me i pergatitur ne nivel kombetar.

Ne 6 ditet ne vijim do kemi nje situate te perkeqesuar.Jam e shqetesuar se kjo shkon pertej angazhimit dhe kapacitetit tone.

Nevojat nuk plotesohen me vullnetarizem apo donacione.

Te gjithe ministrat jane te papergjegjshem.Ministrja e mbrojtjes te gjej ku i ka marr ato foto.

Jemi ne nje situate kritike dhe ja kam komunikuar qeverise.Ishalla i vene gishtin e kokes dhe i qon zoti mend shtabit te emergjencave ne Tirane

Lexo edhe:   Inva lë Shqipërinë për të punuar infermiere në Gjermani, paga mujore 2500 euro