Video e rrallë/ Kur shqiptarët merrnin nuse me kamiona

596

Një video e rrallë dhe ndoshta që duket e pakuptimtë për ditët e sotme është publikuar në rrjetet sociale nga faqja në instagram “Nostalgjikët”.

Në video shihen dasmorët të cilët po shkojnë të marrin nuse me kamiona apo makinat e famshme të quajtura IFA.

Videoja është realizuar në vitin 1995, kohë kur në Shqipëri sapo kishin nisur të blinin veturat e para private,

ndërsa ende trashëgonin makinat e mbetura nga komunzmi, që në disa zona të vendit përdoreshin ende nëpër dasma.

Pra nëse sot për protagonizëm disa burra përdorin edhe kamionë apo fadromë për të marr nusen, në ato vite kjo ishte e vetmja zgjedhje. / Opinion.al

A post shared by nostalgjiket (@nostalgjiket) on

Lexo edhe:   A mundet Shkodra me u përtri prej humusit t’vet?!