Real Madrid “pushton” Parisin dhe shkon në çerekfinale…

460

Real Madrid është kualifikuar për të tetën herë radhazi për në çerekfinalet e Champions League dhe vazhdon ëndrrën për të fituar për herë të tretë radhazi këtë veprimtari prestigjioze.

“Los Blancos” kanë eliminuar Paris SG me rezultatin e përgjithshëm 5-2, me dy fitore, 3-1 në “Santiago Bernabeu” dhe 2-1 në mbrëmjen e sotme në “Parc des Princes”.

Francezët e panë veten në disavantazh në fushën e tyre nga goli i shënuar me kokë nga Cristiano Ronaldo, në minutën e pestë të pjesës së dytë.

Portugezi ka shënuar në nëntë ndeshje radhazi në Champions League duke barazuar rekordin e Ruud Van Nistlerooy.

Ai është golashënuesi më i mirë në historinë e kësaj veprimtarie me 119 gola. Real Madrid, që e nisi ndeshjen i sigurt pas fitores në ndeshjen e parë, nuk pati në radhët e tij

Modric dhe Kroos, që nuk janë riaftësuar plotësisht, megjithatë e kontrolloi mirë fushën duke administruar avantazhin.

Lexo edhe:   Futbollisti më i mirë në historinë turke Hakan Shukur : Unë jam shqiptar, nuk jam turk!