Milani ka 13 ndeshje pa humbje, Gattuso kërcënon Ancelottin

412

Janë vetëm dy ditë të mbetura nga ndeshja Milan-Arsenal dhe ekipi i Gattusos nuk ka ndërmend ta ndalë stilin e tij pozitiv.

Po, sepse me numrin e golave të shënuara rregullisht dhe efikasitetin mbrojtës, kuqezinjtë kanë arritur në një seri prej 13 lojrash të njëpasnjëshme pa humbje, në të gjitha garat.

Siç dëshmohet nga “Corriere dello Sport”,

“Ringhio” ka filluar të rritë shpejt pozicionet në renditje në historinë e fundit të Milanit.

Në këtë mijëvjeçar, në fakt, rekordi i ndeshjeve pa humbje te kuqezinjtë është mbajtur nga Carlo Ancelotti, i cili ka arritur në kuotën e 16 sfidave.

Gattuso është aktualisht në nivelin e 13-të, në një nivel me Milanin e Leonardos në vitin 2009.

Bilanci i këtyre 13 ndeshjeve të dobishme e të njëpasnjëshme ka 9 fitore dhe 4 barazime.

Dhe, sikur të mos ishte e mjaftueshme kjo, skuadra e Gattusos nuk i nënshtrohet golit të pësuar në 6 lojra të

njëpasnjëshme: sfida e dyfishtë kundër Ludogorets, kthimi i Kupës së Italisë kundër Lazios dhe ndeshjet e Seria A kundër SPAL, Sampdoria dhe Roma.

Kalendari në dorë do të ishte i mjaftueshëm që të mos humbasë në sfidën e dyfishtë kundër

Arsenalit dhe në kampionat kundër Genoa për të barazuar një rekord prestigjioz të historisë së

kuqezinjve. Ndërkohë, për dy ditë “San Siro” është i gatshëm të përcjellë garën më të mirë. Edhe nëse është “Europa

League” dhe jo Liga e Kampionëve, Milani do të kthehet për të jetuar një natë europiane me një stadium të mbushur plot, me 70 mijë tifozë. Një pamje që të lë pa frymë…