Penalltitë e çojnë Milan në finalen e Kupës së Italisë…

420
SS Lazio's Lucas Leiva (L) vies for the ball with AC Milan's Patrick Cutrone during the Italian Cup second leg semifinal soccer match between SS Lazio and AC Milan at the Olimpico stadium in Rome, Italy, 28 February 2018 . ANSA/ETTORE FERRARI

210 minuta dhe asnjë gol, më pas penalltitë, ku Milan fitoi ndaj Lazio. Në këtë mënyrë, kuqezinjtë e drejtuar nga Gennaro Gattuso shkojnë në finalen e Kupës së Italisë ku do të ndeshen me Juventus, që eliminoi Atalanta me dy fitore 1-0 dhe do të marrë pjesë për herë të 18-të në ndeshjen e fundit të kësaj veprimtarie, një rekord. Ndërkohë, Milan e ka fituar për herë të fundit Kupën e Italisë në vitin 2003.

Pas barazimit 0-0 në “San Siro” dhe barazimit 0-0 në “Olimpico”, gjysmëfinalja e Kupës së Italisë mes Lazio dhe Milan shkoi në kohën shtesë, ku sërish nuk pati gol, kësisoj u deshën 11-metërshat për të përcaktuar ekipin finalist. Ishte një dramë emocionuese në fund të një ndeshje që pavarësisht se nuk pati gola prodhoi shumë “drithërima”.

Lazio e dominoi takimin territorialisht, por pa krijuar rreziqe të mëdha te porta e Donnarumma, teksa Milan nuk pëson gol prej gjashtë ndeshjesh. Kuqezinjtë u ndalën nga Strakosha te mundësia që pati Calabria në pjesën e parë, ndërsa në minutën e 115-të, Nicola Kalinic u gjend i vetëm përballë portierit shqiptar, por e çoi topin mbi traversë duke humbur rastin më të mirë të gjithë sfidës.

Immobile shënoi penalltinë e parë për Lazio, ndërsa Strakosha priti penalltinë e Rodriguez. Donnarumma e imitoi duke pritur penalltinë e Milinkovic-Savic, por “i madhi” Strakosha nuk la as Montolivo të shënonte nga pika e bardhë. Donnarumma mbajti Milan në garë me pritjen Lucas Levia, ndërsa Bonaventura barazoi rezultatin në 1-1.

Penalltitë e katërta u kthyen në gol nga Parolo dhe Borini. Të njëjtën gjë bënë edhe Felipe Anderson e Leonardo Bonucci. Seria e golave vazhdoi me kapitenin e Lazio, Lulic dhe Calanhoglu. Më pas, Luis Felipe e çoi topin me traversë duke i dhënë një “bonus” të artë kuqezinjve, të cilët e shfrytëzuan me penalltinë e shndërruar në gol nga Alessio Romagnoli.

Lexo edhe:   Van Gaal: Për sa kohë Hoeness mbetet te Bayerni, nuk do të kthehem