Grupi shqiptar që terrorizoi Greqinë/ Pasi grabisnin, përdhunonin gratë në sytë e fëmijëve

Këta që shihni në foto janë pesë shqiptarë në moshë të re të përfshirë në grabitje të shumta me armë, por edhe me përdhunime.

Dëshmitë tronditëse të grave viktima të të ashtuquajtur banditë me kallashnikov, kanë dalë në gjyq. Gratë e abuzuara seksualisht nga të akuzuarit e rinj, kanë përshkruar mënyra e tyre shpesh mizore gjatë grabitjeve.

Një grua 47 vjeçare nga Heliopolis nëpërmjet dëshmisë së saj, ka shpjeguar atë që i ka ndodhur në shtëpi.

Në mënyrë tipike, ai dëshmoi se gruaja 47chroni nga Heliopolis që u zgjua nga zhurmat e bëra nga grabitës në të jetuarit e saj në shtëpi:

“… Ata erdhën në dhomën time dhe hapi dollapin e rrobave. Unë bërtita dhe ata e kuptuan se jam zgjuar. Ata kërcënuan me thikë, duke kërkuar se ku është makina. Unë iu përgjigja se nuk kemi një makinë. Ai u drejtua drejt dhomës së djalit tim dhe me armiqësi më tha; ose paratë ose djalin tënd“.

“Ai erdhi në krevat, dhe më shtyu me forcë në atë mënyrë sa unë humba vetëdijen. Kur u zgjova, pashë se ishte ora 5 e mëngjesit dhe isha e zhveshur në shtratin tim“.

Një 33 vjeçare, një tjetër grua viktimë e abuzimit seksual të të pandehurve që kanë hyrë në shtëpinë ku ajo jetonte me burrin dhe dy fëmijët në Glyfada, i përshkroi policisë se çfarë kishte kur dy prej grabitësve kishin hyrë në shtëpinë e saj.

Njëri prej të rinjve të arrestuar ka pranuar krimet dhe ka deklaruar:

“Unë e pranoj pjesëmarrjen time në disa plaçkitjeve. Ata më japin 200-300 euro. Por, në një grabitje në Papagou mora vetëm 5 euro, për shkak se preja nuk ishte e madhe. ”

Një tjetër, 20-vjeçar, me qetësi përshkruan atë që ndodhi në një familje në Glyfada, ku me bashkëpunëtorët grabitën një Mercedes.

Aktakuza

Të ballafaquar me burgim të përjetshëm, grabitësit e dyshuar me kallashnikov kanë terrorizuar familje të tëra për një periudhë 6 mujore.

Gangsterët e pamëshirshëm shqiptarë, dhe 16-vjeçari grek janë çuar pranë Prokurorit të Qarkut të Athinës.

Ata përballen me akuza të rënda për përfshirjen e tyre në dhjetë vepra penale duke përfshirë grabitje, organizatë kriminale, përdhunime të përsëritura, posedim të armëve të rënda, posedim të drogës, etj.

Ata akuzohen për kryerjen e të paktën 23 grabitjeve në zona të ndryshme të Greqisë, si në Glyfada, Alimos, Heliopolis, Agios Dimitrios, Argyroupoli, Paleo Faliro, Papagou dhe Agia Paraskevi.

Si vepronin

Grabitësit e paskrupullt kanë përdhunuar pa hezitim në mënyrë të përsëritur gratë në prani të fëmijëve dhe bashkëshortëve të tyre. Ata kanë kërcënuar me armë edhe fëmijë të vegjël, kanë vjedhur para, objekte me vlerë dhe makina. Sipas hetuesve, ata kanë ndërruar vazhdimisht mënyrën e tyre të veprimit.

Ata mbulonin fytyrat në mënyrë që viktimat të mos i identifikonin, madje edhe armët i ndryshonin vazhdimisht duke mos kryer kurrë dy grabitje me të njëjtën armë.

Në çdo grabitje, ata ndaheshin në tre persona dhe në disa raste kanë kryer dy sulme në të njëjtën natë, në mënyrë që të ngatërronin hetuesit sikur bëhej fjalë për dy banda.

Gabimet e bandës

Gjashtë grabitësit e paskrupullt, megjithatë kanë bërë edhe gabimet e tyre. Të joshur nga një jetë luksi, ata bënin shpenzime të mëdha, por gabimi që i tradhtoi dhe që bëri që policia të binte në gjurmët e tyre ishte një telefon i vjedhur.

Ky telefon i veçantë iu dha shokut të tyre në Lamia dhe kur e përdori atë, policia e arrestoi menjëherë. Nëpërmjet këtyre të dhënave, u zbuluan edhe informacione të tjera.

Shqiptarët e arrestuar:

Aleksandër Pepa, lindur në vitin 1990 në Shqipëri.

Hermir Meta, lindur në vitin 1991.

Ervis Meta, lindur në vitin 1996.

Enea Pano, i lindur në vitin 1987

Sokrat Meniko, i lindur në vitin 1989

Si dhe 16 vjeçari grek.

/Ora News/

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...