Atë Pjetër Meshkalla, një ndër personalitetet ma të ndrituna të klerit e kulturës shqipe.

Me këtë foto, shkrepë nga Gegë Marubi në vitet ’30, kujtojmë Atë Pjetër Meshkallen, një ndër personalitetet ma të ndrituna të klerit e kulturës shqipe.

Një ndër veset që luftoheshin prej tij ma shumë ishte hipokrizia, e prandaj komunizmi nuk mund t’u takonte në asnji pikë me jezuitin e shquem.

Në një prej poezive të tija, me titull “Hipokrizia”, ai shkruan:

…mos të jem’ unë ujk i veshun me lëkurë kingji
as varr i zbardhun jashtë, e mbrendë kufomë.

Le të shpresojmë se s’shpjeti, vepra e tij do të bahet e njoftun për një rreth të gjanë lexuesish!

facebook.com/katedraljaeshenshtjefnitshkoder

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Prej disa ditësh pa dalë në publik, Rama: Kujdes me flamën gripale, se e hoqa vetë

Kryeministri, Edi Rama, e ka nisur javën duke publikuar...

Xhensilën e njoh dhe si…”, Monika Kryemadhi ka një koment për këngëtaren dhe Bes Kallakun

Monika Kryemadhi ishte një nga të ftuarat e drejtueses...

Olta dhe Tea αkuzοjnë prοduksionin: Luizin e mbajnë me hatër, ka mik në Top Channel

Olta Gixhari dhe deri-diku Tea Trifoni, në një komunikim...

Olta: “Pse vesh rroba fallcο, janë si karton.” Luizi: “S’jam i pasur moj zemër”

Aktorja Olta Gixhari ka lëshuar perlën e radhës, pasi...