Fotografia që shpjegon pse shqiptarët nuk presin dot në radhë

Nga Adrian Muhaj

Nji shembull se si përmes nji fotografie mund të shpjegojmë sjellje shoqërore që në dukje janë të pashpjegueshme.

Konkretisht, zakoni i mirënjohur i shqiptarëve të Shqipërisë së sotme për të mos pritur në radhë, për t’u shtyrë pa nevojë,

qoftë kur hipim në autobuz, qoftë kur blejmë në nji dyqan mund të shpjegohet përmes kesaj fotoje.

Gjatë periudhës së diktaturës për shkak të mungesës së theksuar të gjithçkaje nëpër dyqane apo shitore, shqiptarët ishin bërë mjeshtër të

mosmbajtjes së radhës dhe shtyrjes e përvjedhjes në radhat e gjata te pritjes neper dyqanet çerek plot dhe treçerekë bosh.

Prandaj, ne se nuk ishe i zoti ne shtyrje, mbeteshe pa gje dhe nuk dihej se kur do te jepej serish rasti te blije nga dyqani cerekbosh, sepse radha vetem shtohej…

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

NJË TJETËR ATRAKSION, SË SHPEJTI ZIP LINE NË THETH

Një risi që i shtohet Alpeve të Shqipërisë është...

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...