“Shkova të eksploroj Shqipërinë. Ja pse do të kthehem gjithmonë”

Shqipëria, ky vend i vogël në gadishullin e Ballkanit, e ka lënë pas tashmë kohën kur ishte e izoluar për pothuaj pesë dekada,

për shkak të regjimit komunist. Tani, Shqipëria më në fund po zë vendin e saj të merituar në hartën globale të turizmit.

Bregdeti i puthur prej Adriatikut dhe Jonit, malet në veri, dhe çmimet e leverdisshme janë disa prej arsyeve kryesore pse Shqipëria po bëhet një destinacion i preferuar,

si për pushuesit pasivë, edhe për ata që kërkojnë aventurë. Një vend ku duhet shkuar, për ata që pëlqejnë pushime të këndshme dhe të qeta, që ofron një sërë zgjedhjesh në rezorte luksoze pranë plazheve me rërë – dhe një parajsë për ata që kërkojnë aventurë.

Hiking, i cilitdo lloj të shpie në ujëvara dhe burime natyrore, shëtitje me biçikletë në male, hedhje me parashutë, rafting dhe eksplorimi i kanioneve,

si dhe udhëtimet malore janë vetëm disa prej aktiviteteve që do ju mbushin me adrenalinë.

Por fjalët nuk mjaftojnë për të shprehur bukurinë e Shqipërisë. Hidhuni një sy fotografive që zbulojnë magjinë e saj, dhe dëshira e shfrenuar për të shkuar do ju pushtojë menjëherë.

Not në dimër, në burimet termale të Përmetit.

Plazh shpellë, në jug të Shqipërisë.

Qafa e Llogarasë, Vlorë.

Alpet shqiptare, të njohura edhe si Bjeshkët e Namuna.

Kepi i Rodonit, Durrës – një margaritar i fshehur.

Lugina e Valbonës – parajsë për hikers, në çdo sezon.

Gjurma për hiking, nga Lugina e Valbonës, deri në Parkun Kombëtar të Thethit.

Rafting në Kanionet e Osumit, një gjë që duhet bërë patjetër.

Një nga ujëvarat e shumta në Kanionet e Osumit.

Ujëvarë në Parkun Kombëtar të Thethit.

Vaska të formuara prej gërryerjes së ujit në Ndërlizaj, Parku Kombëtar i Thethit.

Hedhje nga shkëmbi në ujërat e kristaltë të Detit Jon.

Pushim nën ullinjtë disashekullorë, pas notimit në ujërat e izoluar të Bunecit.

Pamje që të lë pa frymë, e rrugës që të çon në Theth.

Perëndim në Kepin e Rodonit.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Prej disa ditësh pa dalë në publik, Rama: Kujdes me flamën gripale, se e hoqa vetë

Kryeministri, Edi Rama, e ka nisur javën duke publikuar...

Xhensilën e njoh dhe si…”, Monika Kryemadhi ka një koment për këngëtaren dhe Bes Kallakun

Monika Kryemadhi ishte një nga të ftuarat e drejtueses...

Olta dhe Tea αkuzοjnë prοduksionin: Luizin e mbajnë me hatër, ka mik në Top Channel

Olta Gixhari dhe deri-diku Tea Trifoni, në një komunikim...

Olta: “Pse vesh rroba fallcο, janë si karton.” Luizi: “S’jam i pasur moj zemër”

Aktorja Olta Gixhari ka lëshuar perlën e radhës, pasi...