Nje Megalit zbulohet në Malësi të Madhe

Nga: Anton Pllumi.

Sipas “Biblës” dhe shumë miteve antikë, planeti ynë ishte i dominuar, para ardhjes së njeriut, nga një popull shumë i gjatë:

gjigantët ose “kolosët”, të cilët, më pas u zhdukën me ndihmën e zotave. Bëhet fjalë për një legjendë, apo e gjithë kjo është e vërtetë?

Fakti është se nëpër gjithë rruazullin tokësor janë zbuluar megalite, që shkenca as sot nuk e ka zbuluar funksionin e tyre! Nji nder më të njohurit është “Stonehenge” në Britaninë e Madhe

Por nji megalit interesant është zbuluar në Malësi të Madhe (pjesa nën Malin e Zi).

Shih fotografinë: nji rras gurit gjigande që qendron mbi tre gur masovik! Se si u vendos ajo rras gurit mbi ata tre gur, ajo mbetet nji mister dhe sfid për hulumtuesit?!

Për këta megalit që janë zbuluar nëpër trevat ilire, shkenca e ka dhanë nji teori, se ka të bëj me objekte kulti pagane, faltore ilire!

A thua këto objekte nuk meritojnë nji vemendje nga institucionet, dhe a thua nuk do të ishte kenë mirë sikur te vizitoshin nga turistët e huaj?

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...