Ushtarët serbë të kapur robër luftë në Shkodër në vitin 1941 (Foto)

Më 6 prill 1941, forcat Gjermane, Italiane dhe Bullgare, sulmuan dhe pushtuan Jugosllavinë.

Lufta do mbaronte me datë 17 prill me dorëzimin e shpejtë të Jugosllavisë.

Italia kishte sulmuar Jugosllavinë nga të tre anët nga pjesa e Malit të Zi, Kosovës dhe Maqedonisë.
Më qindra ushtarë jugosllavë të dëshperuar iu dorëzuan intalianëve dhe pjesa më e madhe e tyre u sollën në Shqipëri.

 

 

 

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Prej disa ditësh pa dalë në publik, Rama: Kujdes me flamën gripale, se e hoqa vetë

Kryeministri, Edi Rama, e ka nisur javën duke publikuar...

Xhensilën e njoh dhe si…”, Monika Kryemadhi ka një koment për këngëtaren dhe Bes Kallakun

Monika Kryemadhi ishte një nga të ftuarat e drejtueses...

Olta dhe Tea αkuzοjnë prοduksionin: Luizin e mbajnë me hatër, ka mik në Top Channel

Olta Gixhari dhe deri-diku Tea Trifoni, në një komunikim...

Olta: “Pse vesh rroba fallcο, janë si karton.” Luizi: “S’jam i pasur moj zemër”

Aktorja Olta Gixhari ka lëshuar perlën e radhës, pasi...