Ushtarët serbë të kapur robër luftë në Shkodër në vitin 1941 (Foto)

Më 6 prill 1941, forcat Gjermane, Italiane dhe Bullgare, sulmuan dhe pushtuan Jugosllavinë.

Lufta do mbaronte me datë 17 prill me dorëzimin e shpejtë të Jugosllavisë.

Italia kishte sulmuar Jugosllavinë nga të tre anët nga pjesa e Malit të Zi, Kosovës dhe Maqedonisë.
Më qindra ushtarë jugosllavë të dëshperuar iu dorëzuan intalianëve dhe pjesa më e madhe e tyre u sollën në Shqipëri.

 

 

 

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...