Luigj Gurakuqi dhe malesoret kryengrites ne Podgorice me 1911 (FOTO)

Një fotografi e rrallë e kohës. Aty shihen Luigj Gurakuqi me Sali Hida Hoxhën si dhe malësorët kryengritës në Podgoricë më 1911.

Kryengritja shqiptare e vitit 1911 ose Kryengritja e Malësorëve e vitit 1911 ishte një nga shumë kryengritjet shqiptare në Perandorinë Osmane dhe zgjati nga 24 mars 1911 deri më 4 gusht 1911 në rajonin e Malsisë.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...