Fshati Lëpushë, kryevepra e Alpeve Shqiptare (FOTO)

Lëpusha është një fshat i vogël malor në Kelmend dhe vlerësohet si kryevepra e natyrës së Kelmendit dhe si perlë e Alpeve Shqiptare. Emri i këtij fshati rrjedh nga një bimë barishtore me lule që quhet Lepushtra, shkruan Nëntor Oseku i cili edhe ka bërë disa fotografi që paraqesin bukurinë e këtij vendi, shkruan KultPlus.

Familjet e para kanë ardhur rreth 1900 nga Vukli dhe Nikçi. Nga Qafa e Predelecit, pamja të lë pa frymë dhe jo me kot Lëpusha është quajtur perla e Kelmendit.

Klima në Lëpushë gjatë dimrit është shumë e ashpër, bora zgjat deri në tre stinë. Trashësia e borës ka arritur deri në 425 cm.

Lëpusha është kthyer tashmë në një destinacion turistik, duke pritur çdo vit turistë të shumtë. Janë shumë bujtina që tashmë janë të njohura në këtë zonë.

Lëpusha është me potenciale për zhvillimin e turizmit malor për alpinizëm, rrëshqitje mbi borë, për njohjen e florës, gjuetinë e kafshëve të egra etj. Lëpusha, ndodhet rreth 90km larg qytetit të Shkodrës.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/KultPlus.com

“Dua të di çfarë mendon e dashura e Luizit për Kiarën”/ Moderatori bën lëmsh dynjanë, çfarë donte të thoshte

Në E Diell ne Top Channel u diskutua tema se “sa reale janë dashuritë në BBVip”.   Në mesin e diskutimeve nëse pëlqimet Kiara-Luiz e Dea-Amos,...

VIJON DEGRADIMI I PEDONALËS SË MOLOS NË SHKODËR

Si në dimër ashtu edhe në verë pedonalia e Molos pranë Urës së Vjetër të Bunës mbetet një nga më të frekuentuarat në Shkodër.   Gjendja...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Prej disa ditësh pa dalë në publik, Rama: Kujdes me flamën gripale, se e hoqa vetë

Kryeministri, Edi Rama, e ka nisur javën duke publikuar...

Xhensilën e njoh dhe si…”, Monika Kryemadhi ka një koment për këngëtaren dhe Bes Kallakun

Monika Kryemadhi ishte një nga të ftuarat e drejtueses...

Olta dhe Tea αkuzοjnë prοduksionin: Luizin e mbajnë me hatër, ka mik në Top Channel

Olta Gixhari dhe deri-diku Tea Trifoni, në një komunikim...

Olta: “Pse vesh rroba fallcο, janë si karton.” Luizi: “S’jam i pasur moj zemër”

Aktorja Olta Gixhari ka lëshuar perlën e radhës, pasi...