Thethi turizëm në çdo stinë

Në bukuritë e rralla të vendit tonë, futet dhe Thethi.

Kjo luginë e bukur në veri të Shqipërisë pret vizitorë në të katër stinët.

Ai gjendet në mes të Alpeve me një bukuri mahnitëse, në Veri të Shqipërisë, shtatëdhjetë kilometra nga qyteti i Shkodrës, i mbrojtur nga tre malet Radohima, Sheniku, Papluku, me lartësi mbi 2500 metra mbi nivelin e detit.

Lugina e lartë e Thethit, një nga zonat më të veçanta të këtyre alpeve, ndodhet 750 deri 950 m mbi nivelin e detit, me një sipërfaqe prej 2630 hektarësh e pyllëzuar dhe e ruajtur mirë nga dëmtimet.

Lugina e Ththit, këto ditë ka rënë pre e “flakëve” vjeshtore.

Natyra e gjelbëruar e luginës është përflakur nga e kuqërremta e gjetheve vjeshtake që bëhen gati të shkëputen nga degët për të shtruar nën këmbët e tyre një qilim vjeshtor.

Peizazhi merr një pamje mahnitëse.

Vjeshta është një tjetër stinë ku Thethi pret vizitorët e peizazhit. Së shpejti aty do të mbretërojë bardhësia e borës për të filluar një tjetër stinë turistike. / KultPlus.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Stilisti shkodran që vesh Hamilton, Jozef Martini punon për firma të njohura

Në Shkodër ka hapur një show-room me punimet e...

Rudina Dembacaj na rrënqethi me dedikimin për të atin e ndjerë

Me datë 8 Korrik të vitit 2020, Rudina Dembacaj...

“Puna e palodhur jep rezultate!”/ DITA me fat për secilën shenjë të horoskopit gjatë muajit qershor

Pavarësisht nga parashikimet mujore, ka të paktën një ditë...

“Ka paguar për 1 foto me Nusretin sa 5 banesa”, Ardit Gjebrea i kthehet ‘keq’ ndjekësit

Moderatori i të dielës shqiptare, Ardit Gjebrea ka nisur...