Kthim në Shkodër / Entela Tabaku Sörman

Unë të njoh

unë të di

lidhe kalin

mbështeti armët

hiqe parzmoren

përkrenaren

maskën e hekurt

a u lodhe

bijë?

2.

Rrugët e reja janë rrugë të vjetra

e njëjta jehonë t’i percjell

hapat

vitrinat e reja janë vitrina të vjetra

i njëjti reflektim ta shoqëron

shëtitjen

fytyrat e reja janë fytyra të vjetra

e njëjta buzëqeshje ta përqafon

përshëndetjen

fjalët e reja janë fjalë të vjetra

i njëjti zgju bletësh ta komenton

jetën

gjithshka asht e re

gjithshka asht e njohun

ulu

çfarë don me hangër

bijë?

3.

Unë jam aorta jote

gjaku pastrohet

mbushet me oksigjen

përtërin

deri edhe majat e thonjve

deri edhe bishtat e flokëve

unë jam kryqi jot

as nuk më hedh tej

në harresë

as nuk kryqëzohesh

duke ndenjtë

me peshën teme në shpinë ke ikë

ulu

çfarë don me pi

bijë?

4.

Ti më njeh

ti më din

ti m’i din ndasitë

dyert e mëdha dhe dyert e vogla

dyert e zbrituna dhe dyert e ngjituna

dyert pa oborr dhe oborret pa dyer

ti m’i din meloditë

kangët e mëdha dhe kangët e vogla

kangët e zbrituna dhe kangët e ngjituna

kangët pa oborr dhe oborret pa kangë

ti m’i din të fshehtat

rrenat e mëdha dhe rrenat e vogla

rrenat e zbrituna dhe rrenat e ngjituna

rrenat pa oborr dhe oborret pa rrena

ti më din

ti më don

ti je unë

unë jam ti

a po shkon?

sa shpejt

bijë!

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...