Shkenctarët e gjejnë një ngjyrë të re të kaltër

Fëmijët do të jenë në gjendje të ngjyrosin qiellin një hije të ndryshme për herë të parë në 200 vjet, pasi shkencëtarët krijuan një kaltër të re dhe Crayola njoftoi se po e kthen atë në një laps me ngjyrë.

Në 2009, Universiteti Shtetëror i Oregonit bëri zbulimin e rastësishëm të një ngjyre krejtësisht të re, ndërkohë që ngroheshin kimikate në një furrë laboratorike.

Hija e ndritshme blu ishte pigmenti i parë i ri blu që u krijua që nga kimisti francez Jacques Thenard zbuloi kobalt blu në 1802.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Çfarë nënkuptojnë pikat e bardha në thonj: Sëmundjet dhe…

Ja cilat janë barnat që mund ta shkaktojnë problemin   Njollat...

E habitshme…/ Enkel Demi e thotë troç: Po më çajnë k…

Gazetari dhe shkrimtari i mirënjohur Enkel Demi, i ftuar...

Ilir Shaqiri flet për Luiz Ejllin: Ka qetësinë time dhe batutat e Donaldit dhe duhet ta f…

Ilir Shaqiri ishte i ftuar në emisionin “Më lër...