“Sa të çlirojë Shqipërinë edhe erdha!” Partizani i vogel Velo sot është një artist...

“Sa të çlirojë Shqipërinë edhe erdha…” E mbani mend batutën e djalit me theks jugor në filmin me temë patriotike “ Partizan i vogël Velo”. I duhej një pushkë...

Nëse kishte një Zheleznov shqiptarë ai ishte i madhi Sulejman Pitarka

Sulejman Pitarka, lindi më 2 shkurt të vitit 1924 në Dibër dhe vdi.q në Tiranë më 24 mars të vitit 2007, ishte nje aktor shqiptar i gjysmës së dytë...

Nostalgji për filmat shqiptarë?! Ja disa nga batutat më të bukura, nëse di të...

Kinematografia shqiptare na ka dhuruar filma të jashtëzakonshëm. Është e pamundur të pyesësh dikë të brezit të dytë apo të tretë dhe të mos ketë njohuri mbi disa nga...

Zef Deda:Me Çarli Çaplin që 25 vjeç e admiroja, më shfaqej në ëndërr

Artist i Merituar, Zef Deda, vetëm nëpërmjet humorit i ka thënë lamtumirë “trishtimit”. Ishte humori shkodran, “ushqimi i ditës”, – siç e quan ai,- që nuk e lë të...

Le Journal (1901)/Deklaratë: Ismail Qemali dënohet me vdekje në mungesë

“Le Journal” ka botuar, të premten e 14 qershorit 1901, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me dënimin me vdekje në mungesë ndaj Ismail Qemalit, të cilin, Aurenc...

Zoja e Shkodrës në arkivat austriake

Nga Pjeter Logoreci Ka shumë kohë që i ngacmuem nga lidhjet shpirtnore, por edhe ato historike e familjare, kam mendue me shkrue për figuren e Zojes së Shkodres, shejtneshës pajtore...

Luan Qerimi aktori i plejadës që e ngritën teatrin shqiptar

Zëri karakteristik, vetulla e harkuar tepër e bën portretin e tij të pangatërrueshëm. Kanë kaluar kohë qysh nga roli i tij i fundit, megjithatë, kush ka parë teatër para...

Drita Haxhiraj, një thesar i kinematografisë shqiptare

Drita Haxhiraj, artistja e kompletuar e skenës shqiptare është një nga artistet e cila ka prekur edhe skenën ndërkombetare. Me një pamje fisnike, të qeshur dhe elegante ajo vazhdon...

Aktori Vasillaq Vangjeli, Koçi i paharruar

Vasillaq Vangjeli është aktor shqiptar, kryesisht komik, i lindur në 19 shkurt 1948, vd.iq më 26 shtator 2011 pasi vuante nga diabeti. Për më shumë se 45 vjet në...

Kush ishte Mërkur Bozgo, aktori i 130 roleve

Kush është Mërkur Bozgo? Mërkur Bozgo ishte një aktor shqiptar, i cili ka lindur në 24 Mars të vitit 1937, në qytetin e Gjirokastrës. Në vitin 1961 përfundon studimet e...

LIDHU ME NE

75,612FansaPëlqeje

PUBLICITET

- PUBLICITET -

Te fundit

Pa nënë e baba, 4 vëllezërit jetimë mes lotësh për ndihmë! Xhulio i vogël...

Katër vogëlushë nga Sovjani i Korçës, mbetur jetimë, luten për ndihmë. Para tre vitesh, Xhorxhino, Marjo, Mateo dhe Xhulio humbën nënën e tyre ndërkohë...

‘zoti jem s’pret brenda nji kishe’

zoti jem s’pret brenda nji kishe e s’ulet përmbi figurat e tempullit zoti jem asht fryma e refugjatit kur ai vrapon asht duke jetu në barkun e fëmijës së...

Nënë e mirë është ajo që bëhet e panevojshme

Dedikuar të gjithë nënave që vuajnë nga “sindroma e folesë bosh…” Për t’u lexuar tre herë në ditë. Nëna e mirë është ajo që...