Luigj Gurakuqi, At Gjergj Fishta dhe Dom Ndre Mjeda, tre kolosë, një fotografi dhe...

Më 21 prill 1921 kishte filluar punimet parlamenti i parë shqiptar në Tiranë. Natyrisht që Marubët e Shkodrës nuk mund ta linin t’u ikte nga dora ky eveniment i...

LUKË KAÇAJ GUXOI ME I RA LAHUTËS

Nga Fritz RADOVANI *Me 28 Nandor 1958, ishte në “Balshoj Teater” të Moskës dhe ka interpretue Don Bazilion nga “Berberi i Seviljes” i Rosinit. *1966 emrohet pedagog i kantos në Institutin...

E vërteta e historisë që qëndron pas filmit “Duel i heshtur”

1947/Marinari i motovedetës së “Duelit të heshtur” Nga Kastriot Dervishi Për vite me radhë brezat kanë fiksuar në kujtesën e tyre historinë e një arratisje të dështuar në det, dhënë kjo...

Arratisja e vitit 1984, që tronditi Shqipërinë: 11 km. not për në Jugosllavi

Një nga arritjet që ka alarmuar regjimin komunist në Shqipëri, është ajo e 2 korrikut të vitit 1984, kur pesë qytetarë shqiptarë arritën të largoheshin përmes Liqenit të Shkodrës,...

Kryengritja e Malësisë së Madhe në shtypin amerikan

Lufta e popullit Shqiptar të Malësisë së Madhe, por dhe vuajtjet e tij kanë qenë objekt i pasqyrimit të shtypit amerikan, kur përveç gazetave të mëdha si “New York...

E rrallë. Gjergj Fishta në ditën e Bajramit lidhte një varg llampash me ngjyra...

Kjo foto është bërë më 31 dhjetor 1940. Është dita e varrimit të poetit tonë të madh Gjergj Fishta, kur procesioni në nderim të At Gjergji Fishtës po del nga...

Esat Rakiqi- historia e veçantë e njeriut që ka punuar 33 vjet…. zëvendëstrajner

Ka lindur në Shkodër më 29.05.1943 dhe do mbetet gjatë në kujtesën e shumë njerëzve. Fillimisht si sportist cilësor dhe fitues i disa trofeve me Vllazninë por mbi të gjitha...

Nishi dikur ishte tërësisht qytet shqiptar (FOTO)

Përveç statistikave të shumta nga historian shqiptarë, këto foto janë një dëshmi e madhe se qyteti Nish i Serbisë qendrore para 100 viteve ka qenë i populluar kryesisht nga...

Rrëfimi i të moshuarit shqiptar: Më fejuan kur isha 2 vjeç me vajzën dy...

Familja Klinaku nga Bivolaku i Vushtrrisë, dje i kishte dyert e hapura për mysafirë pasi që kryefamiljari i tyre Habibi, festoi ditëlindjen e 82’të. Por kjo nuk ishte arsyeja e...

Pazari i Shkodrës dhe Bigjisteni në kujtimet e artistit

Nga Pjetër Logoreci Plot 130 vjet më parë lindi në Shkodër mjeshtri i pikturës e atdhetari i rrallë, Profesor Simon Rrota. Për qytetin e Shkodrës, veprat e tij, së bashku...

LIDHU ME NE

65,537FansaPëlqeje

PUBLICITET

- PUBLICITET -

Te fundit

NJË SMS PËRFUNDOI ME VRASJE, SI E MASAKROI SHQIPTARI BASHKËSHORTEN QË DASHURONTE

Rushit K. 37, masakroi gruan e tij Donika në banesën e tyre në Siegburger. Ai e goditi me sëpatë në kokë dhe në qafë,...

Klubi Vllaznia kërkon ndjesë publike. Ja kush janë shkaktarët e rënies nga Superliga

DEKLARATE Klubi i Futbollit “Vllaznia” sh.a. eshte sot ne nje moment shume te veshtire. Renia nga Superliga eshte nje lajm qe ka tronditur te gjithe...

Jeni të mërzitur nga puna juaj? Shihni këto foto…

Ata nuk kanë asnjë veshje mbrojtëse dhe zhyten në ujëra të ndotur, duke rrezikuar jetën nga problemet shëndetësore që mund të iu shfaqen. Dhaka është...