Liria/ Martin Camaj ndenji një javë mbi tokë, por të vëllait nuk i dhanë...

Nga Ilir Seci Martin Camaj (Në foton kryesore gjama për Martin Camajn, e kryer në shtëpinë e tij, veç me teshat e poetit) Sot, 27 vjet ma parë me 12 Mars...

‘Turku e dinte se për me zotnue Shqipninë duhej përçamja’

At Zef PLLUMI Thuhet se n’ujë të turbullt gjuhet shumë peshk. Kur shqiptari fitoi lirinë, i hueji lëshoi grepin e përçamjes për me zanë shqiptarin. Ku ishte shqiptari? Ndër katër vilajete....

“Shkova fëmi dhe u ktheva plakë… 45 vite në internim.. u vesha nuse atje”

Është historia e Klora Merlikës, simboli i mbijetesës në kampet e internimit, atje ku shkoi fëmijë e kaloi 45 vite të jetës, ku pa të vdisnin bashkëmoshatarët e saj....

URA E VASHËS – Legjenda e asaj që s’martohej dot

“Ura e vashës” gjendet mes katundeve Klos dhe Guri i Bardhë. Ajo ndërlidh dy brigjet e lumit Mat dhe ka qenë e vetmja rrugë lidhëse në rrjedhën e sipërme...

1987/ – Barsaletat shkodrane për Enver Hoxhën

Një punonjës i uzinës elektronike pati telashe dy vjet pas vdekjes së Enver Hoxhës. Shkak për këtë u bë një barsoletë që ai tregoi në prani të një operativi...

Si e shau Hrushovi Enver Hoxhën nga nëna në mbledhjen e udhëheqësve komunistë

Një sharje e pashembullt në historinë e takimeve ndërkombëtare, që i përket Nikita Sergejeviç Hrushovit (1894-1971), udhëheqësit të njërës prej dy superfuqive të viteve 1960, Bashkimit Sovjetik, studiohet në...

Jeta në diktaturë e Gaqo Çakos, gruaja: Hante ullinj, s’mbushte dot diafragmën

Në telefon përgjigjet Luiza Papa, e shoqja e tenorit të njohur. Tregohet shumë entuziaste për interesin ndaj bashkëshortit. Krejt të thjeshtë, pavarësisht madhështisë që bart emri i tyre, familja...

E vërteta e historisë që qëndron pas filmit “Duel i heshtur”

Për vite me radhë brezat kanë fiksuar në kujtesën e tyre historinë e një arratisje të dështuar në det, dhënë kjo në filmin artistik “Duel i heshtur”. Pretendimi ishte...

Ju kujtohet kënga për fëmijë “Hapa Dollapa”

Hapa dollapa, Kush është fshehur prapa? Hu pra Albana, Dil se të kapa, Hapa dollapa, Gjithnjë mbas fshehur je, Të pashë, te pashë Dil pra Albana. Genci, Ermira, ja Beni, Zamira, të gjithë i gjeta mungon Çiljeta. Genci, Ermira, Ja Beni, Zamira, Ja...

HISTORIA E DY VELLEZËRVE NGA VELIPOJA QË TENTUAN TË KALONIN KUFIRIN MË 1990

Më 1990, dy vëllezërit Vatë dhe Gjekë Beqi nga fshati Baks i Velipojës kanë marrë detin me not me qëllimin e vetëm që të largoheshin nga Shqipëria komuniste. Por...

LIDHU ME NE

77,678FansaPëlqeje

PUBLICITET

- PUBLICITET -

Te fundit

Ju kujtohet Ponja e Portokallisë? Ja çfarë ka ndodhur me këtë personazh

Me siguri të gjithë e mbajnë mend Ponjën e “Portokallisë”? Patjetër që është shumë e vështirë të harrohen personazhet e karakterete shumta që aktorja...

E madhe! Doktori i njohur: Kura e reumatizmës është gjetur dhe ju duhet vetëm...

Ethja reumatike (reumatizmale) është një sëmundje kronike, me fillim akut dhe me përkeqësime të përsëritura. Sëmundja paraqitet 2 deri 3 javë pas infeksionit akut në...

Tefta Radi: Për lëkurën, ju tregoj recetat e harruara të gjysheve tona…

“Sekreti i vjetër” vetëm me të verdhë veze, për një fytyrë të re. Gazetarja dhe spikerja e njohur tregon si kujdeset për lëkurën… E ndërsa...