SHKODER.INFO Kërko

aurenc bebja - rezultatet e kërkimit

Nëse ju nuk jeni të kënaqur me rezultatet, ju lutem të bëni një tjetër kërkim

Morning Post (1912)/ Tradita dhe zakonet e popullit shqiptar nga përdorimi i armës tek...

Gazeta franceze, “Le Radical”, ka botuar, të enjten e 8 gushtit 1912, në faqen n°3, shkrimin e medias britanike, “Morning Post”, mbi traditat dhe...

Le Temps 1914/ Telegrami drejtuar Princ Vidit: Pse Shkodra duhet bërë kryeqytet

Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të dielën e 8 marsit 1914, në faqen n° 2, telegramin e shkodranëve drejtuar Princ Vidit me qëllim...

Gazeta franceze: Shqiptarët ndihmuan Jeanne d’Arc në 1429 që të çlironte qytetin

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Mars 2018 Gazeta franceze, “Le Gaulois”, ka botuar, të shtunën e 25 janarit 1913, në ballinë, një shkrim për...

Si e hoqën gratë shqiptare ferexhenë? Ja raporti i gazetari francez…

Gazeta franceze, “L’Intransigeant”, ka botuar, të mërkurën e 31 marsit 1937, në faqen nr.3, një shkrim në lidhje me vendimin historik të Mbretit Zog...

Pse Shkodra duhet bërë kryeqytet i Shqipërisë, telegrami i Princ Vidit publikohet në...

Një material i prezantuar në Dars (Klos), Mat – Albania, hedh dritë jo vetëm për një nga përçapjet më legjitime, jo vetëm të shkodranëve...

SHQIPTARËT, NJË RACË E BUKUR, KRENARE DHE AVENTURIERE

Në dokumentin me titull “Voyage de Constantinople en Angleterre, par les Balkans, le Danube, la Hongrie et l’Allemagne – Narrative Of A Journey From...

1914/ Pse Shkodra duhet bërë kryeqytet i Shqipërisë

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të dielën e 8 marsit 1914, në faqen n° 2, telegramin e shkodranëve drejtuar Princ...

Pse Shkodra duhet bërë kryeqytet i Shqipërisë, çfarë përmban telegrami drejtuar Princ Vidit, publikuar...

Një material i prezantuar në Dars (Klos), Mat – Albania, hedh dritë jo vetëm për një nga përçapjet më legjitime, jo vetëm të shkodranëve...

“Gratë shqiptare, myslimane e të krishtera, heroina”

Hyacinthe Hecquard (Iasint Ekuar), konsull i Francës në Shkodër, Kalorës i Legjionit të Nderit, në librin e tij “Histoire et Description de la Haute...

JA ÇFARË SHKRUANTE NGA UASHINGTONI FAIK KONICA PËR PUSHTUESIT NE SHQIPËRI

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 8 Prill 2018 “Ce soir” ka botuar, të hënën e 10 prillit 1939, në faqen n°3, deklaratën e patriotit shqiptar,...

LIDHU ME NE

70,308FansaPëlqeje

PUBLICITET

- PUBLICITET -

Te fundit

Mos e injoroni! Këto janë disa këshilla për më pak rrudha

Është vlerësuar se deri në vitin 2019, globalisht njerëzit do të shpenzojnë 150 miliardë dollarë në produkte kundër plakjes. Njerëzit në mbarë botën shpenzojnë me...

Ky është turisti i parë që do fluturojë në hënë. Ja ftesa e tij...

Kompania e Elon Musk “SpaceX”, ka prezantuar pasagjerin e parë që planifikon të fluturojë drejtë hënës. Bëhet fjalë për bilionerin japonez Yusaku Maezaëa. 42-vjeçari...

Cili kryeministër shqiptar u trajtua fshehtazi në psikiatri?

Në një koment të botuar në “Opinion.al”, Dr. Fatjona Lubonja ndalet tek tabutë që ekzistojnë në shoqëri të ndryshme, lidhur me problemet e shëndeti...