BITBURG, GERMANY - SEPTEMBER 11: The front row (L-R) starts with Louis Kolbe Josten Nathanial , Atmen Aourir , Are Ahsoy , Phil Lenuweit , Mio Backhaup , Alexander Dorfs , Lukas Bl?ndal Petersson , Umut Tohumcu , Mehdi Loune , Heremy ekoma , Daniel Bunk . The middle row (L-R) starts with Michael Prus , Mike B?skens , Mar-Patrick Meister , Yannick Freischald , Vasco Walz , Mustafa Moustafa , Joshua Kl?ckner , Melkamu Frauendorf , Brajan Gruda , Robert Benke , Tom Trocha , Valentin Rudolph . Upper row (L-R) starts with Abdul Bance , Kaden Amaniapong , Linus Weik , Lukas Danowski Franco , Nicolas Engels , Leo Ronan Arndt , Leon Kr?nert , Tibor Engler , Volkan Ballicalioglu , Ben Reinheimer poses during the U15 Germany Team Presentation on September 11, 2018 in Bitburg, Germany. (Photo by Andreas Schlichter/Bongarts/Getty Images)

Ndodh edhe kështu. E gjithë familja ka kontribuar për Vllazninë apo dhe ekipe të tjera, por që nmjë pjestar i saj të mbërrijë deri në nivele të tilla, nuk kishte ndodhur më parë. E kemi fjalën për 14 vjeçarin Brajan Gruda, djalin e ish- futbollistit të njohur të Vllaznisë Bujar Gruda.

Kohët e fundit ai është grumbulluar nga kombëtarja U15 e Gjermanisë. I datëlindjes 2004, Brajan ka luajtur më parë me ekipin e Kaslruhes ndërsa aktualisht luan me ekipin FSV Mainz 05.

Në sezonin aktual ka luajtur në 8 ndeshje dhe ka shënuar 9 gola. Ndonëse nuk luan në sulm por si numër 10, mesfushor organizator, ai spikat me paraqitjet e tij, aq sa ka bindur stafin teknik të kombëtares gjermane që ta përfshijnë në rradhët e saj.

Kjo ka ndodhur që në muajin shtator dhe tashmë Gruda i vogël është zyrtarisht pjesë e “Gjermanisë së madhe”. Nuk ka ku shkon më bukur.

Familja Gruda është përfaqësuar denjësisht në futbollin shkodran dhe atë shqiptar. Duke filluar nga Selmani, Azizi, Bujar e Shpëtimi që kanë kontribuar për Vllazninë apo dhe Xhabiri, Mirsadi e Ildi me Besëlidhjen e më gjerë.

Por, në Gjermani ndërkohë ka lindur Brajani, djali i sulmuesit të njohur të Vllaznisë së viteve ’80-’90 Bujar Grudës. Dhe ftesës së kombëtares U15 të Gjermanisë i ka

thënë “po” teksa tashmë është pjestar i saj. Me siguri që karriera e tij ka për të qenë shumë e suksesshme megjithatë të presim. Për momentin duket se ka nisur në mënyrë të shkëlqyer.

Gjergj KOLA