“5 Maji” është Dita e Dëshmorëve dhe sot krerët e shtetit kane zhvilluar homazhe dhe kane vendosur buqeta me lule, pranë monumentit “Nënë Shqipëri’.

Ceremonia përkujtuese e dëshmorëve të rëndë për Atdheun eshte zhvilluar në Varrezat e Dëshmorëve, ku të pranishëm kane qene presidenti Ilir Meta, kryeministri Edi Rama, kryebashkiaku Erion Veliaj, kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi.

Si çdo vit në ceremoni kane qene te pranishem edhe veteranë të luftës, familjarë të dëshmorëve etj.