E pyesin per humorin qe behet ne ditet e sotme Besnik Çinari kategorik: Sot

Besnik Çinari ka rreth 40 vjet që me humorin dhe batutat e tij ka bërë të qeshin të gjithë shqiptarët. I ftuar në “Pushime on Top”, aktori i njohur...

Besëtytnitë shqiptare për miqtë

Në librin “Doke e Zakone shqiptare”, mbledhur nga Atë Donat Kurti dhe botuar pas vdekjes së tij nga françeskanët shqiptarë, në fund të çdo kapitulli vendosen besëtytnitë që lidhen...

GJOKË VATA, ZËRI BRILANT I NJË ARTISTI QË FESTOI 85-VJETORIN

Ky është Gjokë Vata, artisti shkodran që 85 vjetorin e lindjes e festoi duke kënduar. I ftuar mes një grupi miqsh në qendrën rinore “Arka” Gjokë Vata me zërin brilant...

“Penelopa” greke: Historia e një ylli kinemaje që krenohet me origjinën shqiptare

E kush nuk është dashuruar me Penelopën e bukur greke. Me atë fytyrë të gdhendur mesdhetare që për besnikërinë ndaj dashurisë së saj thurte e çthurte pëlhura për 20...

“KULLA E ARNUME”, MREKULLIA E VËLLEZËRVE PRENGA, SHPËRNDAHET NË TË GJITHË BOTEN DUKE PROMOVUAR...

“Kulla e Arnume” qe nga emri ngjall kureshtje. Mund te gjendet fare thjeshte për të gjithë kuriozët tek “Mrizi i Zanave” ne Fishtë të Lezhës. Në një vend të qëndisur...

ERMAL META MBËRRIN NË TIRANË, ÇFARË PRITET TË NDODHË SONTE NË SHESHIN “SKËNDERBEJ”

Sikurse pati premtuar, Ermal Meta do të mbajë sot një koncert në Sheshin “Skënderbej” në Tiranë të organizuar nga Bashkia e Tiranës. Ai ka mbërritur mbrëmjen e djeshme në kryeqytet,...

Qendresa e Keshtjelles se Rozafes nder shekuj…

Rrëzë kodrave që rrethojnë qytetin në anën jugore të tij janë zbuluar gjurmë arkeologjike që fillojnë nga Bronzi i hershëm. Në mes shek.V-IV p.e.r filloj ndërtimi i Kalasë me gurë...

E kush nuk e mba mend “Pipi Corapegjaten” : Ja si duket aktorja pas...

Filmi i famshëm “Pipi Çorapegjata”, i cili u transmetua për herë të parë në vitin 1969, ka fiksuar breza të tërë për vite me radhë. Rolin kryesor, vajzën lozonjare “Pipi”...

Kraja e mbi Shkodrës!

Falenderoj dr.Nail Nail Draga dhe Ali Gjeçbritaj për një ditë mbres lënse në Krajen e shpopulluar por jo harruar nga Shqiptarët. Ja disa raste se si filloi asimilimi i trojeve...

Maria Logoreci një “Greta Garbo” e Shqipërisë

Shtatori shënon edhe muajin e lindjes së një ikone të kinematografisë e teatrit shqiptar, “Nderit të Kombit”, Maria Logoreci. Sa më shumë të shkruajmë e t’i kujtojmë këto figura të...

Te fundit

“Sa miliardë euro ke? Nga 1–10?”, nuk përmbahet Rama

Kryeministri Edi Rama mbrëmjen e djeshme ishte pjesë e emisionit humoristik ‘Klanifornia’. Aktori Albano Bogdo, në rolin e Gilbert Fevziut, e pyeti Ramën për...

Një superlajm nga lufta me koronavirusin në Shqipëri

Një lajm fantastik vjen nga lufta me koronavirusin në Shqipëri. Është mbyllur spitali Covid-3 në Tiranë. Shkak është bërë ulja e numrit të pacientëve në...

Nuk do ta besoni! Lulzim Basha përveçse politikan edhe “DJ”…

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha së bashku me bashkëshorten Aurela kanë rrëfyer për herë të parë së bashku në një studio televizive njohjen...