E vetme me 3 fëmijë, sakrificat e nënës për të mbijetuar

507

Mimoza Poveshi nga Rrësheni tregon në emisionin “Stop” historinë e saj të vështirë të mbijetesës.

Ajo është nënë e vetme me 3 fëmijë, njëri prej të cilëve është i sëmurë me leuçemi. Nuk ka asnjë të ardhur, ndaj shpesh është detyruar të shkojë në Kosovë për punë të përkohshme, duke ua lënë fëmijët fqinjëve për t’u kujdesur.

Gazetarja e emisionit “Stop” bashkë me “Fundjavën ndryshe” e ndihmojnë së pari me ushqime dhe më pas nisen drejt Bashkisë së Mirditës për zgjidhje të përhershme.

Pas përjekjeve të gazetares, Marte Kola, përgjegjëse e Shërbimit Social Mirditë premton pagesën e bonusit të qirasë, futjen te skema e ndihmës ekonomike dhe mundësinë e punësimit si sanitare në kopësht apo çerdhe.

“Unë quhem Mimoza Poveshi. Jam nga qyteti i Rrëshenit, Mirditë. Jam shumë e varfër, kam 3 fëmijë të vegjël, që unë kam marrë rrugën të ikja në Kosovë për… për vështirësitë e mia ekonomike. Ju lutem, më ndihmoni “Stop”-i!”, u shpreh Mimoza nëpërmjet një mesazhi zanor pranë redaksisë së emisionit “Stop”.

Lexo edhe:   Arratisje spektakolare nga burgu me helikopter, francezi imiton Alket Rizain