“Qeveritarët janë velat, populli është era, shteti është anija, dhe koha është…”

Danezët janë një prej modeleve botërorë se si një popull duhet të jetë, ata janë një demokraci e zhvilluar, një model i gjallë i jetës familjare, dhe i harmonisë. Jemi...

Femrat në sytë e meshkujve, sipas Paulo Coelhos. Nuk duhet ta humbisni!

Femrat në sytë e një mashkulli? Nuk ka rëndësi se sa peshojnë. Është e mahnitshme të prekësh, të përqafosh dhe të përkëdhelësh trupin e një femre. Ta dimë se...

Librat që u shkruajtën nën efektin e dro.gës

Bright Side vendosi të kërkonte shkrimtarët të cilët i shkruanin librat e tyre ndërkohë që ishin të varur nga dro.ga. Le të hedhim një vështrim të ndryshëm në disa vepra...

Tv, mjet i “shkaatërrimit” në masë?

Televizioni është konsideruar nga shumë studiues si një prej faktorëve dominues të shkatërr.imit kulturor të shoqërive moderne. Herbert Markuze e shikon teknologjinë në përgjithësi, e sidomos televizionin si instrumente të...

Më pak “të mencur”?! IQ e evropianëve po ulet frikshëm

Koeficienti i inteligjencës evropianëe ka rënë me 14 pikë gjatë 150 viteve të fundit. Studiesi londinez Edëardd Dutton, në dokumentarin e ArteTV – Demain, tha se “po bëhemi më...

Mësoni më në fund kuptimin e këtyre shenjave!

Italianët janë një popull ekspresiv, jo vetëm me pasurinë e fjalëve melodioze, por edhe me gjestet e lëvizjet elegante. Madje në Itali gjenden edhe fillime nga më të hershmet...

Ëmbëlsirat për gëzime, hallva për hidhërime, po ashurja?

Ne duhet të kuptojmë se në shoqëri të ndryshme, tradicionalisht edhe në ditët tona, disa lloje ëmbëlsirash nuk përkujtojnë ngjarje të gëzuara, por situata tragj.ike. Për shembull, ashurja është një...

12 fjalë shqipe që 90% i shkruajnë gabim!

“Gjuha, në të vërtetë, është pasuria jonë më e madhe…” – ka thënë dikur Rexhep Qosja, dhe si e tillë, meriton vëmendje të vazhdueshme, sidomos dekadat e fundit kur...

Mrekulli apo arritje shkencore? Lind fëmija i parë nga uterusi i një nëne pa...

Një vajzë e shëndetshme është sjellë në jetë në një mënyrë aspak normale. Fetusi ndodhej brenda një mitre që ishte hequr nga trupi i një nëne pa jetë. Operacioni për...

Mjekja shqiptare fotografon momentin e rrallë të një nëne shtatzënë

Një mjeke obstetër-gjinekologe shqiptare në maternitetin e një prej spitaleve të Michiganit në SHBA, ka kapur në foto një nënë 30 vjeçare, në muajin e nëntë të shtatëzënisë. Këmba e...

LIDHU ME NE

73,508FansaPëlqeje

PUBLICITET

- PUBLICITET -

Te fundit

Përse rikthimi i komunizmit është kaq i mundshëm sot?

Nga Vehap Kola Ekzistojnë shumë arsye për të besuar se komunizmi mund të rikthehet në Shqipëri, por ndoshta argumenti më kryesor që na bën ta...

Policia u heq ngrohëset studentëve që protestojnë para Kryeministrisë

tudentët të cilët prej orës 10:00 protestojnë para kryeministrisë janë ndaluar të mbajnë mjete ngrohëse. Mësohet se policia i ka hequr studentëve bombolat e gazit,...

AS SHIU NUK E NDALON PROTESTËN, SHKODRANËT NGRIHEN SËRISH

Pavarësisht motit me reshje shiu, qytetarët e Shkodrës kanë vendosur të protestojnë për të pesten ditë me radhë, kundër kushteve të vështira ekonomike, rritjes...