Ekspozita “Komunizmi në epokën e tij” është hapur sot për vizitorët e Muzeut.

Kjo ekspozitë e lëvizshme e përgatitur nga Fondacioni Federal për Studimin e Diktaturës në Gjermaninë Lindore është prezantuar në gjuhën angleze, franceze, spanjolle, ruse, ukrainase, armene, estoneze, gjeorgjiane, rumune dhe...

Tano Banushi, legjenda e teatrit shqiptar

Një nga të mëdhenjtë e skenës shqiptare që nuk do të vdesi kurrë është edhe aktori, humoristi, Artisti i Popullit, Tano Banushi. Banushi u lind më 4 Shkurt 1927...

Famullitar, mësues në Shkup dhe pagezues i Gonxhe Bojaxhiut – Dom Zef Ramaj (1882-1914)

  Për fëmijërinë e Dom Zef Ramaj kemi shumë pak informata. Dom Zefi u lind më 08.01.1882 në Stubëll të Epërme (Komuna Vit) dhe vdiq më 25.12.1914 në Shkup, prindërit...

Hyritë e Ballkanit gjenden në Shkodër (Foto)

Fotografi të një kohe të shkuar: gazeta e famshme gjermane «Franfurter Allgemeine Zeitung» shkruan për fototekën Marubi në Shkodër. Në veri të Shqipërisë gjendet i fshehur një thesar: gjysmë milioni...

Qendresa e Keshtjelles se Rozafes nder shekuj…

Rrëzë kodrave që rrethojnë qytetin në anën jugore të tij janë zbuluar gjurmë arkeologjike që fillojnë nga Bronzi i hershëm. Në mes shek.V-IV p.e.r filloj ndërtimi i Kalasë me...

Ishin kohërat kur mbi të gjitha qëndronte kombi…

Hafiz Ali Korça e konsideronte Fishtën si një ndër pionierët që bënë të mundur shkrimin e gjuhës shqipe, teksa takimet me të në vitet 1909 – 1910 i përshkruan...

10 arsye se përse duhet të vizitoni Shqipërinë…që këtë verë!

Blogu i udhëtimeve “The Balkanista” shkruan një letër të hapur për të gjithë fansat, ku shpjegon 10 arsye përse duhet të vizitojnë Shqipërinë këtë verë. Shkrimtare, udhëtare, një blogere udhëtimesh...

JA CILA KËSHTJELLE SHQIPTARE ËSHTË RENDITUR NDËRMJET ME TE MIRAVE NE BOTE

E ndërtuar gjatë vitit 1190, në Krujë qytet ky që ishte bërë më pas kryeqyteti i shtetit të parë autonom shqiptar në mesjetë.Kalaja e Krujës është kalaja më e...

Ky ishte themeluesi i Radio Londrës në shqip

Anton Logoreci, shkrimtari, gazetari, diplomati; një atdhetar i pashoq në shërbim të kombit Nga Pjeter Logoreci. “Dekadat e diktaturës i mohuan kulturës sonë kombëtare një mision veprues shumë të fuqishëm,...

Dy ikonat e muzikës shqiptare në një fotografi (FOTO)

Vaçe Zela dhe Nexhmije Pagarusha përbëjnë dy nga emrat më të njohur sa i përket muzikës shqiptare, shkruan KultPlus. Ndër vite ato i kanë sjellë publikut magji me interpretimet e...

LIDHU ME NE

64,381FansaPëlqeje

PUBLICITET

- PUBLICITET -

Te fundit

Mbledhja e intelektualëve shkodranë, propozimet e Migjenit dhe Luarasit

Më vjen keq që deri sot e kësaj dite nuk kam shkruar për njohjen time të çmueshme me të paharrueshmin Profesor Skënder Luarasin. Koha,...

Historia e deputetit shkodran, amaneti i Riza Danit: Më varrosni pranë vajzës, me shpresë...

Nga Kujtim Dani* Riza Dani pat lindur në Shkodër në një familje patriotike. Mbasi mbaroi shkollën “Ruzhdien” në qytet, vazhdoi studimet në Universitetin e Stambollit....

Historia e Afërditës, prostitutës shkodrane, që u vra nga babai i saj për… Ja...

Një ditë më parë, i burgosuri B.F. , ndërroi jetë në QSUT për shkaqe natyrale. Po kush ishte B.F., historia e të cilit tronditi...