Gazeta austriake (1880): “Fjalimi i Hodo Bej Sokolit gjatë shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë...

Nga Aurenc Bebja Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të martën e 11 majit 1880, në faqen n°2, letrën kurioze, të botuar pak kohë më parë në gazetën austriake, “Tageblatt”,...

Divorci/ Kur At Gjergj Fishta dilte kundër Ahmet Zogut

undërshtitë mes katolikëve dhe myslimanëve për divocin në vitet ’30 Përmes një letre drejtuar Ahmet Zogut, kleri katolik në vitet ’30 shprehet kundër divorcit. Ishte koha kur në Shqipëri po...

Shenjtorja shqiptare që i luten serbët

Nga Arben Llalla Shqiptarët janë një popull euforik, me ndjenja të forta emocionale dhe tolerant, të cilët nuk janë kujdesur shumë për të shkruar historinë e tyre në përgjithësi. Kanë...

Turizmi malor në Malësinë e Madhe, pamje përrallore (FOTO)

Kryeministri shqiptar Edi Rama, mëngjesin e së hënës, u ka uruar të gjithë shqiptarëve një ditë të mbarë, me pamje përrallore nga Malësia e Madhe, shkruan KultPlus.               Me disa fotografi...

Kur Martin Camaj kujtonte Ernest Koliqin

Nga Martin Camaj E randë dhe e vështirë asht edhe për mue barra që po më bie të shkruej për këtë humbje shi në këtë vend, ku Ernest Koliqi shtjelloi...

Ja si shprehej Fishta për myslimanët shqiptarë

Gjergj Fishta, përveç krijimtarisë letrare shquhej edhe për mbështetjen që jepte për t’i harmonizuar raportet mes feve të shqiptarëve. “Në rast se ata nuk na duan në një shtet të...

Viti 1911, kur për bukurinë e vashës shqiptare shkruhej në “New York Times”

Kur kthejmë vështrimin nga historia e vendit tonë, dominuese janë betejat për liri, lavdi dhe varfëria e vuajtjet e pafundme të këtij kombi. Literatura, mediat, e historianët janë fokusuar gjithnjë...

Këngë të viteve 1800 për nuset e Shqipërisë veriore

Nga Aurenc Bebja Hyacinthe Hecquard (Iasint Ekuar), konsull i Francës në Shkodër, Kalorës i Legjionit të Nderit, në librin e tij “Histoire et Description de la Haute Albanie ou Guégarie,...

Historiku i veçantë i Urës së Mesit në Shkodër dhe arsyeja pse është “bekim”...

Ura e Mesit, monument kulture dhe simbol i qytetërimit të lashtë, është kthyer në një pikë tërheqëse për turistët vendas dhe të huaj. Turistët e huaj që zgjedhin të...

Video/ Surpriza qe solli “lot” ne 72 vjetorin e Zyliha Milotit

E paaritshme në skenë, gjithmonë e dashur për publikun, ikona e humorit shqiptar festoi në skenën e tearit Migjeni 72 vjetorin e lindjes. Pas shfaqjes së komedisë “Lumturi ne...

Te fundit

VLLAZNIA ME BARCELONEN, ME LEJE NGA FSHF PERDOREN…

Me fanella “peshqesh” nga klubet e huaja pas takimeve ndërkombëtare, me leje apo jo nga FSHF, gjatë zhvillimit të aktivitetit kombëtar, janë disa skuadra...

U prangos në mes të qytetit, zbulohet arsyeja e arrestimit të Atdheut!

Pamjet e të ish-konkurrentit të Përputhen, Athdhe Xharavina bënë namin në rrjete sociale. Në videon e publikuar Atdheu shihej i shtrirë në makinë me...

NESE PLOTESONI KETO KUSHTE ATEHERE ENCA PO JU KERKON

Këngëtarja Enca Haxhia është shumë aktive në rrjete sociale. Së fundmi, me anë të një postimi të bërë në instagram, Enca është shprehur se...