Si përfundoi në Gjermani busti i Enver Hoxhës

27 vjet pas rënies së bustit të diktatorit, ndoshta të paktë janë ata që mund të mendojnë se çfarë ndodhi më pas me fatin e monumentit. Ndoshta po kaq...

“Këtë e kam shkrue për gruen tande”, e vërteta prapa këngës “Ky marak”

Muza që ka inspiruar një prej këngëve më të bukura të dashurisë (“Ky marak” nga Pjetër Gaci), ishte një prej femrave më të bukura shkodrane, në vitet ’70 të...

E rrallë. Poeti ynë i madh Gjergj Fishta në ditën e Bajramit lidhte një...

Kjo foto është bërë më 31 dhjetor 1940. Është dita e varrimit të poetit tonë të madh Gjergj Fishta, kur procesioni në nderim të At Gjergji Fishtës po del nga...

Fotoja historike e ‘91/ Sali Berisha zbardh bisedën me Edi Ramën: Pse nuk u...

Lideri historik i PD, Sali Berisha ka rrëfyer dje edhe njëhere historinë e krijimit të Partisë Demokratike dhe rrëzimin e diktaturës në ’91. Në një intervistë në “Studio e Hapur”...

A janë shqiptarët aq të vjetër sa mendojnë ata? Ja citimet e të huajve…

Maurico Druon, sekretar i Akademisë frënge: “Shqiptarët i përkasin popujve më të vjetër se vet historia. dhe gjyshërit e shqiptarëve merrnin pjesë në luftën e Trojes, të udhehequr nga...

27 vite nga rënia e komunizmit, shikoni fytyrat e shqiptarëve në vitin 1991

Shqiptarët përkujtojnë sot 27-vjetorin e rrëzimit të bustit të diktatorit Enver Hoxha. 27 vite pluralizëm dhe njëkohësisht tranzicion, por shikoni mjerimin e shqiptarëve në vitin 1991. Fotografi i njohur, Nikos Economopoulos...
video

20 SHKURT/ Sot, 27 vite nga rrëzimi i shtatores së Enver Hoxhës. Pamjet historike

rezimi i bustit te Enver Hoxhes ne 20 shkurt 1991 eshte padyshim nje nder ngjarjet me te spikatura qe ndikuan ne renien totale te regjimit komunist ne Shqiperi. Rrezimi i...

Statistikë osmane e vitit 1908: Tuzi me 100% shqiptarë, në Prizren asnjë turk!

Një kopje të një botimi shumë interesant ka publikuar faqja Shqiptarët në Malësi. Bëhet fjalë për një statistikë turke (1908 – 1909), ku tregohen vendet me shumicë të popullsisë shqiptare...

20 SHKURT 1991/ Në prag të 27- vjetorit të rrëzimit të bustit të dikatorit,...

20 shkuti 1991 është një nga ditët më të rëndësishme të Shqipërisë së pas 1990- ës. Është dita kur u shkul nga qendra e Tiranës shtatorja e diktatorit Enver...

Historia e Ulqinit në sytë e udhërrëfyesit më të njohur gjerman

Ulqini ka qenë një qytet i vlerësuar jo vetëm për bukurinë natyrore, por edhe për mundësitë tregtare që ofronte. Këtë gjë e ka vënë si fillim re udhërrëfyesi gjerman Arnold...

Te fundit

Albano Bogdo humb njeriun e shtrenjtë

Aktori i humorit, Albano Bogdo, ka humbur njeriun e shtrenjtë të familjes, gjyshen e tij. Ai e ka ndarë lajmin e trishtë me të...

Rrëfehet i madhi Reshat Arbana: Jetën dua ta mbyll me nder dhe …

Zëri i tij është si një monument i gjallë kulture. Edhe kur thotë gjënë më të thjeshtë, të imponon ta dëgjosh. Reshat Arbana, sot...

Rikthehet perseri acari, merrni masa, ja ditët më të ftohta që po vijnë

Java do te nise me mot te kthjellet dhe me vranesira te lehta ditet dp te jene me diell dhe me nje mengjes te...