Ndodh edhe kështu… 92-vjeçarja shkon për herë të parë në shkollë

Një grua 92-vjeçare indiane shkoi në shkollë për herë të parë gjashtë muaj më parë dhe më në fund arriti të lexojë dhe të shkruajë, duke u bërë frymëzim për gratë e tjera në fshatin e saj, sipas raporteve të shtypit lokal.

Ajo lindi në vitin 1931 dhe u martua në moshën 14 vjeçare, dy vite para pavarësisë së Indisë në 1947, Salima Khan gjithmonë ëndërronte të ishte në gjendje të lexonte dhe të shkruante. Kur ishte fëmijë, në fshatin e saj nuk kishte shkollë.

Gjashtë muaj më parë, e shoqëruar rrugës për në shkollë nga gruaja e nipit të saj në Bhulansar, në shtetin Uttar Pradesh (në veri), ajo më në fund filloi mësimet përkrah studentëve të paktën 8 dekada më të rinj se ajo.

Historia e Khan mori vëmendjen pasi një video u publikua në rrjetet sociale në të cilën ajo numëronte nga 1 në 100.

“Nipat e mi më mashtruan për t’u dhënë më shumë para sepse nuk dija të numëroja,” tha ajo për gazetën Times of India. “Këto ditë kanë mbaruar”.

Shkalla e shkrim-leximit në Indi është rreth 73%, sipas regjistrimit të vitit 2011.

“Historia e saj përforcon besimin se nuk ka kufi moshe për ndjekjen e dijes,” i tha AFP Lakshmi Pandey, një zyrtar i shërbimit arsimor. Vullnetarët e përfshirë në një iniciativë të qeverisë arsimore për të gjithë e mbështeten Khan dhe e inkurajuan atë të regjistrohej në shkollë, shpjegoi Pandey.

Sipas drejtoreshës së shkollës, Pratiba Sharma, mësuesit fillimisht ishin “të kujdesshëm” për të mësuar Khan, por u pushtuan shpejt nga “pasioni” i saj për të studiuar.

“Nuk kishim zemër ta refuzonim”, tha Sharma për Times of India.

Pasi ajo u regjistrua në shkollë, 25 gra në fshatin e saj, duke përfshirë dy nuset e saj, gjithashtu filluan të ndiqnin mësimet e shkrim-leximit, sipas Sharma.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...