A duhet t’i marrim paratë që gjejmë në rrugë?

Të gjithëve na ka ndodhur që teksa ecim në rrugë, mund të gjejmë ndonjë qindarkë apo nëse kemi fat edhe më shumë sesa kaq.

Jo të gjithë i marrin lekët që gjejnë në rrugë për shumë arsye që nga besëtytnitë e deri te keqardhja për atë që mund t’i kenë humbur.

“Paratë që gjen merri se do kesh fat”-thotë një shprehje por mesa duket jo në të gjitha vendet është ky perceptim. Ekspertët besojnë se ky gjest mund të konsiderohet vjedhje dhe jo fat për aq kohë sa ti nuk e ke denoncuar në polici apo nuk je përpjekur të pyesësh se kujt mund t’i ketë humbur.

Madje ka pasur raste që njerëzit janë dënuar për këtë krim në dukje të pafajshëm. Një grua britanike ra në kundërshtim me këtë ligj në vitin 2017, pasi u pa në një qendër tregtare duke marrë një kartëmonedhë 20 paund nga dyshemeja e një dyqani.

Martin Pizzey, një partner në Stephensons Solicitors shpjegoi se Akti i Vjedhjes i miratuar në vitin 1968 (Britani) i mbron njerëzit që hasin para të humbura, por vetëm nëse ndërmarrin ‘hapa të arsyeshëm’ për të gjetur pronarin e ligjshëm.Nëse askush nuk paraqitet, ju mund ta merrni si fatin tuaj.

Shiroka një ndër pikat turistike më të preferuara/ Qytetarët: Problem vijon të jetë mirëmbajtja dhe pastrimi

Megjithse nje dite jave Shiroka po vizitohet nga turiste vendas dhe te huaj. Qytetare te shumte, vijojne te zgjedhin Shiroken per te shijuar bukurite e...

Kur do t’i themi lamtumirë shiut? Sinoptikania jep lajmin e papritur: Kjo verë do të jetë…

Surprizat e motit kanë vijuar përgjatë gjithë majit, e me sa duket do të vijojnë dhe për disa ditë në qershor. Sinoptikania Lajda Porja në...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Prinderit që i bërtasin cdo ditë fëmijëve. Ja pasojat negative që do kenë kur të rriten

Psikologet tregojne se nje nga gabimet qe bejn prinderit...

Pas dy shtatëzanive me binjake doja një bebe tjetër, u habita kur pash cfare me doli ne eko

Një nënë e cila tashmë kishte dy cifte binjakësh...

Autobuzi me 20 femije del nga rruga bie ne humnerë

Një autobus me nëntëmbëdhjetë gjimnazistë është ka dalë nga...

34 vjecarja kujdesej për të moshuarit i vjedh 75 mijë paund nga karta e bankës

Një femer e varur nga bixhozi dhe droga vodhi...