Këto 10 zakone të përditshme nuk e dini por SHKATERROJNE veshkat tuaja

Veshkat kanë funksione të shumta të rëndësishme në trupin tonë, kështu që është thelbësore ti kushtojme rendesi. Simptomat e zakonshme të problemeve të veshkave përfshijnë: sasi dhe ngjyre të ndryshuar të urinës, të vjella, marramendje, probleme të frymëmarrjes, anemi, lodhje, frymë e keqe, ndjenja e ftohtë në shumicën e kohës, dhimbje e papritur në trup dhe kruarje te lekures.

Problemet e veshkave mund të shkaktohen nga arsye të ndryshme, por njerëzit kanë adoptuar shumë zakone që mund të shkaktojnë dëme të rënda të veshkave të tyre.

1-Veshkat tuaja mund të dëmtohen rëndë nëse nuk pini ujë të mjaftueshëm.

2-Problem per veshkat eshte mbajtja e urines,e cila shkakton infeksione ne veshka nga presioni i saj.

3- Nëse konsumoni shumë kripë, veshkave tuaja do ti duhet të punojnë shumë më tepër për të nxjerrë kripën e tepërt. Kjo mund të rezultojë në zvogëlimin e funksionit të tyre.

4-Perdorimi i antibiotikeve mund të ule rrjedhën e gjakut në veshka dhe të përkeqësojnë funksionimin e tyre.

5- Konsumimi i nje sasie te larte te proteinave rrit kronikisht presionin glomerular dhe filtrimin, duke rritur kështu ngarkesën metabolike të veshkave, gjë që rrit rrezikun e zhvillimit të problemeve të tyre.

6-Konsumimi i alkolit – Alkooli është një toksik që shkakton shumë stres në mëlçi dhe veshka.

7-Pirja e duhanit

8-Konsumimi i larte i kafeines

9- Nëse nuk i trajtoni infeksionet tuaja të zakonshme , viruset ose bakteret mund të shkaktojnë dëme në veshka.

10-Mungesa e gjumit- Sipas shumë studimeve, mungesa e gjumit mund të shkaktojë rritje të arterieve (atherosclerosis) dhe presionit të lartë të gjakut, e cila rrit rrezikun e dëmtimit të veshkave.

NUK ESHTE E LEHTE… Ronaldo Sharka e pranon publikisht/ Flet hapur për varë…

Ronaldo Sharka pas daljes nga BBV duket se është në ditët më të mira të karrierës së tij, si autor programi dhe moderator në “Mos...

Futbolli shkodran në zi, ndërron jetë ish-lojtari i Vllaznisë

Nuh Isufi, ish- lojtari i klubit të Vllaznisë është ndarë nga jetë në moshën 77-vjeçare. Në muajt e fundit, shëndeti i të ndjerit ka qenë...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Shkodranët nuk e “FALIN” i bëjnë të papriturën Maestros në koncert! A E MERITON AI KETE???

Dy ish-banorët e “Big Brother VIP”, Luiz Ejlli dhe...

“Mori shërbimet më të shtrenjta në sallon”, si klientja ‘ia mbathi’ me partnerin pa paguar

Stilisti i famshëm i flokëve, Sezer Arslan ka rrëfyer...

Monika Lubonja në kërkim të një partneri miliarder! Rrëfimi i aktores: I thashë, ik ….

Monika Lubonja u vendos në qendër të vëmendjes me...

Policia në kërkim të Dea Mishel? / Bukuroshja Dea shpjegon sesi ndodhi…

Dea Mishel vijon të mbetet një ndër personazhet më...