Zbulohen letërkëmbimet e Nënë Terezës të shkruara në gjuhën shqipe (Foto)

Shumë shpesh është thënë nga media të ndryshme së Nënë Tereza nuk dinte të shkruante gjuhën shqipe, por e vërteta është ndryshe!, transmeton zeri.info

Albert Ramaj, gjatë kërkimeve nëpër arkiva të ndryshem të vendeve të Evropës zbulon tri letra të nobelistës shqiptare Nënë Tereza në gjuhën shqipe, këto letra ajo i kishte dërguar të vllait të saj Lazerit, gjatë viteve 1975/79, përcjellë zeri.info.

Letërat jën shkruar në dialektin gegë dhe mund të lexohën rrjedhshëm. /Zëri/

Përmbatja e letërkëmbimeve të Nënë Terezës:

Vllau jem dhe Maria e dashtun

Mbaj uzdaj (shpresë) se je mir dhe qi operacioni asht marue.

Motrat dhe une jemi tuj u lut shum per ty.

Me shum dashuni vllau i jem t’puthi fort

Motra jote TERESA

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...