HYRJELAJMEHISTORIZbulohen letërkëmbimet e Nënë Terezës të shkruara në gjuhën shqipe (Foto)

Zbulohen letërkëmbimet e Nënë Terezës të shkruara në gjuhën shqipe (Foto)

Shumë shpesh është thënë nga media të ndryshme së Nënë Tereza nuk dinte të shkruante gjuhën shqipe, por e vërteta është ndryshe!, transmeton zeri.info

Albert Ramaj, gjatë kërkimeve nëpër arkiva të ndryshem të vendeve të Evropës zbulon tri letra të nobelistës shqiptare Nënë Tereza në gjuhën shqipe, këto letra ajo i kishte dërguar të vllait të saj Lazerit, gjatë viteve 1975/79, përcjellë zeri.info.

Letërat jën shkruar në dialektin gegë dhe mund të lexohën rrjedhshëm. /Zëri/

Përmbatja e letërkëmbimeve të Nënë Terezës:

Vllau jem dhe Maria e dashtun

Mbaj uzdaj (shpresë) se je mir dhe qi operacioni asht marue.

Motrat dhe une jemi tuj u lut shum per ty.

Me shum dashuni vllau i jem t’puthi fort

Motra jote TERESA

TE TJERA

spot_img