Foto të rralla/ Pasazhe nga varrimi i rilindësit Naim Frashëri

Naim Frashëri është poeti më i madh i Rilindjes Kombëtare. Ai shkroi gjithë jetën e tij për kombin shqiptar, ndërsa frymën e fundit e ka dhënë në shtetin e Turqisë.

“Për të nderuar veprimtarinë e tij, eshtrat u sollën nga Stambolli në atdhe, në vitin 1937. Italianët i ndërtuan një varr monumental, e për rrjedhojë i riorganizuan një ceremoni tjetër në 1940 në Tiranë, që dëshmohet nga këto foto të arkivit italian “Luce”, shkruan “Klan Kosova”.


Të njëjtën praktikë do të ndiqnin edhe komunistët, të cilët do të organizonin edhe dy ceremoni të tjera rivarrimi;

herën e parë për ta vendosur në lulishten pranë kryeministrisë e herën e dytë për ta vendosur pranë dy vëllezërve të tij.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...