Receta më e mirë e bakllavasë qe ju shkrihet ne gojë

Bakllavaja është një nga ato ëmbëlsira që tashmë është bërë traditë për Vitin e Ri. Nëse akoma nuk e keni bërë, dritare.net ju sjell recetën më të mirë, që do ju shijojë e ëmbëlsojë më shumë se kurrë keto festa.

Përbërësit

1 kg miell

4 të verdha vezësh

1 vezë e plotë

Një gotë ujë vaj ulliri

2 filxhanë çaj gjalpë i tretur

1.5 kg arra,

3 gota uji me sheqer për shurupin

2 filxhanë çaji niseshte

Receta më e mirë e bakllavasë!

Përgatitja

Sitim miellin në një tepsi. Hapim një gropë në mes. Hedhim pak kripë, të verdhat e vezëve dhe ujin. Nisim të punojmë brumin me dorë derisa të bëhet një masë kompakte dhe homogjene. E ndajmë në kuleçë të vegjël dhe e lëmë të pushojë përreth një orë. Më pas, nisim të hapim petat një e nga një duke përdorur niseshte në hapjen e shpejtë të tyre. Petët mund t’i hapim një e nga një por edhe 2 ose 3 bashkë, duke hapur pak në fillim kuleçët e duke i vendosur një mbi një e më pas i hapim me petës.

Receta më e mirë e bakllavasë!

Pasi i hapim petët, i lëmë që të thahen pak e më pas i shtrojmë në tepsi. Pasi kemi shtruar gjysmat e petëve hedhim në mes arrat e qëruara e të thërrmuara dhe sipër vendosim sërish gjysmat e tjerave të petave. Në vijim, mbledhim anët e të dyjave shtresave të petëve rreth e rrotull tepsisë. Bëjmë prerjen tipike të bakllavasë në formën e rombeve, sipër hedhim gjalpin e tretur në mënyrë të njëtrajtshme. E fusim në furrën e parangrohur dhe e pjekim derisa bakllavaja të ketë marrë ngjyrë të kuqërremtë. Më pas përgatisim, sherbetin, i cili duhet të hidhet i nxehtë ndërsa bakllavaja e ftohtë. Për përgatitjen e sherbetit përdorim 3 gota me sheqer dhe një gotë ujë./K.C/dritare

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Atraksionet e reja në Theth: Një verë plot adrenalinë dhe peizazhe magjike

Ky vit sjell një atraksion të ri dhe të...

NJË TJETËR ATRAKSION, SË SHPEJTI ZIP LINE NË THETH

Një risi që i shtohet Alpeve të Shqipërisë është...

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...