Petë të Pjekura me Mish Viçi – E Lehtë në Përgatitje por e Pasur me Shije

Nëse kërkoni receta të cilat nuk i keni provuar më parë, kjo është e duhura.

Ngjason me petanikun me mish, por ka një ndryshim i cili i jep dhe veçantinë e tij në shije.

Me shumë pak përbërës dhe e lehtë në përgatitje, kjo është receta ideale për ju.

Mishi piqet me gjalpë dhe i jep shijen e tij petëve të zhytura në lëng.

E ngrohtë dhe perfekte për ditët kur temperaturat sa vijnë e ulen.
Përbërësit

1 pako me peta të gatshme
700g mish viçi
Kripë
Piper
Bukë e thekur e thërrmuar
200g gjalpë i freskët (nëse dëshironi mund të përdorni vaj ulliri në vend të tij)

Përgatitja

AgroWeb.org ju sugjeron që të nisni me prerjen e mishit në thela mesatare.

Vendosini ato në një tenxhere dhe mbulojini me ujë.

Tani mund ta zieni mishin në zjarr mesatar.

Kur të shihni bulëza të formohen hidhni pak kripë e piper dhe lëreni të ziejë përsëri.

Ndërkohë, AgroWeb.org ju këshillon që të nisni me petët.

Merrni një tavë të rrumbullakët dhe lyejeni me gjalpë dhe spërkateni me pak bukë të thekur të thërrmuar.

Buka e thekur, do të përthithë lagështirën e tepërt dhe nuk do të lejojë që petët të ngjiten.

Hiqeni mishin nga zjarri, ndërsa thelat vendosini në një pjatë që të ftohen.

Merrni dy peta dhe filloni t’i thyeni në pjesë të mëdha.

Shtrojini në tavë që të formoni një shtresë të plotë e që mbulon tërësisht fundin e saj.

Hidhni disa copa gjalpi të cilin e keni prerë në pjesë të vogla me thikë.

Vazhdoni duke përsëritur këto hapa derisa të keni mbaruar tërësisht petat.

Tani, lëngu i mishit do të jetë ftohur pak e AgroWeb.org ju sugjeron që ta hidhni me garuzhde tek tava.

Mundohuni që të hidhni aq sa petët të jenë të mbuluara.

Nëse ato janë të fryra shume, mund t’i shtypni lehtë me dorë duke i thyer ngadalë.

Në fund hidhni dhe pak gjalpë dhe vendosni aty thelat e mishit të cilat i keni prerë edhe në pjesë më të vogla.

Futeni për t’u pjekur në furrë të ngrohur më parë me 200 gradë dhe piqeni derisa uji të jenë përtharë plotësisht.

Nëse shihni që petat nuk janë zbutur mirë, mund të shtoni edhe pak lëng mishi.

Pasi të jetë pjekur këtë lloj byreku mund ta shoqëroni me çdo sallatë, por ajo që shkon më shumë është sallata me lakër turshi./AgroWeb.org

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...