Këngë të viteve 1800 për nuset e Shqipërisë veriore

Nga Aurenc Bebja Hyacinthe Hecquard (Iasint Ekuar), konsull i Francës në Shkodër, Kalorës i Legjionit të Nderit, në librin e tij “Histoire et Description de la Haute Albanie ou Guégarie,...

Historiku i veçantë i Urës së Mesit në Shkodër dhe arsyeja pse është “bekim”...

Ura e Mesit, monument kulture dhe simbol i qytetërimit të lashtë, është kthyer në një pikë tërheqëse për turistët vendas dhe të huaj. Turistët e huaj që zgjedhin të...

Video/ Surpriza qe solli “lot” ne 72 vjetorin e Zyliha Milotit

E paaritshme në skenë, gjithmonë e dashur për publikun, ikona e humorit shqiptar festoi në skenën e tearit Migjeni 72 vjetorin e lindjes. Pas shfaqjes së komedisë “Lumturi ne...

Biznesmeni me origjinë nga Shkodra ndërton monumentin madhështor të Skënderbeut

Një Skëndërbe me përmasa që kurrë nuk e kanë parë më parë. Monumenti po realizohet në Labinot Fushë 6 km larg Elbasanit. Ngjan si diçka e përafërt me portretet e...

Dom Simon Jubani, legjenda e qëndresës antikomuniste

“Nëse ndonjë piktori do t’i tekej me pikturue simbolikisht jetën teme, do t’i duhej me ble nji kalë bojë të zezë…” Nga Pjetër Logoreci Ka pak ditë që u mbushën pes...

(video) Thethi, vendi ku toka është e shenjtë

https://www.youtube.com/watch?v=096Dv7XPlGE https://www.youtube.com/watch?v=dcUdU7x0Vi8 https://www.youtube.com/watch?v=gYr4cIrHVoo https://www.youtube.com/watch?v=M-3ASeHIvsc

Shkodër 1939/ Robert Shvarc 7-vjeçar mes hebrenjve të mbrojtur nga shteti shqiptar

Lista me emrat e shtetasve nga Izraeli që u regjistruan edhe në Tiranë gjatë Luftës së Dytë Botërore Robert Shvarc ishte vetëm 7 vjeç, kur mbërriti në Shkodër bashkë me...

Vazhdon ‘gjenocidi’ kundër shqiponjave në Shqipëri

Shqipëria është bër një ferr i vërtetë për shqiponjat dhe skifterët si pasojë e çmendurisë shqiptare. Një shpend i rallë është kapur në Vlorë. Protagonistët janë tri vlonjatët, në duart...

Shqipëria në vitin 1939/ Fotografi nga gjeografi gjerman Rihart Bush-Cantneri

Albanologu Robert Elsie sjell një galeri me fotografi nga gjeografi gjerman Rihart Bush-Cantneri, të bëra në Shqipëri në vitin 1939 Albanologu shkruan se shkencëtari dhe gjeografi gjerman, Rihart Bush-Cantneri (1911-1942)...

Te fundit

Foto-E pazakontë në Shkodër/ Qyteti zgjohet dy ngjyresh

Mëngjesin e sotëm Shkodra është zgjuar e zbardhur nga breshëri dhe ne disa zona ku ka gjelberim e me ngjyre te gjelbër duke qene...

DUBAI, DESTINACIONI QË TË GJITHË VIPAT DHE BIZNESMENËT MË TË RËNDËSISHËM SHQIPTAR PO ZGJEDHIN...

A ju ka rënë në sy që kohët e fundit shumë VIP-a shqiptarë zgjedhin si destinacion Dubain? Patjetër që po... Duket se tashmë ky...

40 NDRYSHIMET NË KODIN RRUGOR, ‘FERRI’ QË PRET SHOFERËT E DEHUR

Në seancën e fundit plenare, Parlamenti miratoi paktën e ndryshimeve në Kodin Rrugor, të cilat presin firmën e Presidentit për të hyrë në fuqi....