572 Vjet më parë ndodhi beteja e Torviollit, ku Skëndërbeu vrau 22 mijë ushtarë...

1444 – Beteja e Torviollit – Skënderbeu mposhti forca të mëdha osmane në fushën e Torviollit – e njohur edhe si Beteja e Dibrës së Poshtme. Pak muaj më parë...

Kështu flitej gjuha shqipe në kohën e Skënderbeut

Arnold von Harff, një kalorës, udhëtar dhe shkrimtar gjerman, u lind rreth vitit 1471 në një familje fisnikësh në Rhinelandin e poshtëm (Harffi mbi Erft, një fshat në veriperëndim...

Biseda mes Isa Boletinit dhe sulltanit turk. Ja çfarë i tha trimi shqiptar Hamidit...

Shkrim në vijim, i 15 prillit 1903, botuar në gjuhën frënge nga gazeta armene, «Pro Armenia», ilustron bisedën mes patriotit shqiptar, Isa Boletini, dhe, sulltanit turk, Abdul Hamid. Ky shkëmbim...

Qytetërimi në Sardenjë ka origjinë shqiptare

A është Sardenja pjesë e Italisë? Po, por i ka vetitë e posaçme të saja;natyra, kultura, tradita, gjuha. Sardenja, nga shumë njerëz konsiderohet “më pak italiane” për dallim nga...

Ish-futbollisti i Sëlltikut kujton Shqipërinë e izoluar në komunizëm: Frika për mjekrrën, ushqimi i...

Fakti që Skocia dhe Shqipëria do të jenë në të njëjtin grup eliminator për Ligën e Kombeve ka zgjuar inters në shtypin skocez. Futbollisti skocez Danny McGrain duke folur për...

Shqiptarët e Afganistanit, historia e pashkruar 2300-vjeçare

Ekzistencën e Ilirëve në rajonin e madh gjeografik të Hindokinës, në Qafiristan (sot Nuristan), një vend ku piqen Afganistani, Pakistani, Kina e Taxhikistani dhe pikërisht në atë zonë ku...

FOTOT e rralla: Malësorët luftojnë krah fashistëve kundër grekëve

Vilibald Koleger (1910-1943), lindur në Grac të Austrisë, ishte një publicist austriak i kohës naziste. Libri i tij i vetëm, Albaniens Wiedergeburt (Rilindja e Shqipërisë), Vjenë 1942, ishte një vepër propagandistike në mbështetje të...

Flamujtë më të vjetër në botë, ja ku rënditet ai shqiptar!

Ndër pesë flamujt më të vjetër në botë është radhitur edhe flamuri kuq e zi, flamuri shqiptar. Flamuri i Shqipërisë, është bërë në vitin 1443. Ndër flamujt tjerë që janë radhitur...

Prej nga e ka prejardhjen emri “shqiptar”?

Sigurisht se të gjithë shqiptarëve u intereson e kaluara historike e aq më shumë emri me të cilën përfaqësohen si popull, shkruan Portalb. Çdo shqiptar e ka obligim kombëtar, por...

Komunizmi e torturoi aq sa e ëma tha: Ju lutem më jepni revolen ta...

Ndoshta, jo të gjithë e njohin si përkthimyes Dom Lazër. Me shumë mundësi kjo ndodh për faktin se ai nuk e bëri përkthimin për famë, por për të shpëtuar vetveten...

Te fundit

“S’ e çaj …”, gazetarja politike ka 2 fjalë për…

Gjatë puntatës së sotme në “Ftesë në 5” me Bieta Sulon, ku u fol për vendimin historik të presidentit të ri, Joe Biden, i...

Rovena Stefa, tregon kujt ia dedikoi këngën ‘Burrë të martuar dashurova’

Një nga hitet më të mëdha të Rovena Stefës, padyshim që është ‘Burrë Të Martuar Dashurova’, një këngë e publikuar shumë vite më parë,...

Aksident i rëndë, lëndohen tre persona, 1 në gjendje të rëndë

Një aksident i rëndë trafiku ka ndodhur sot rreth orës 07:00 të mëngjesit në rrugën “Nekibe Kelmendi” në Prishtinë. Ky aksident ka ndodhur mes...