Filigrani, nga magjitë e artizanëve shkodranë, në Asiri, origjinën e ardhjes së këtij arti...

Nga Albert Vataj   Edhe pse nuk kanë kaluar shumë vite qëkur artizanët shkodranë arritën të pasuronin me virtuozitetin e tyre krijues galerinë etnografike shqiptare, edhe pse teknologjia e ka përsosur...

(Foto) “Një lëvizje e gabuar dhe je i vdekur”, baza ushtarake në Gjadër mes...

Shumë baza ushtarake – ose jo – fshehin mistere të panumërta në botë, mes teorish të shumta konspirative dhe sekreteve ushtarake. Së fundmi, në një renditje për pesë baza ushtarake...

Nuk e dinim! Në Afgànístan ekzístojnë fise Ilire që kanë ruajtur traditat e hershme...

Paraardhësit tanë janë shpërndàrë gjithandej dhe kemi të bëjmë me një rast uník të ekzístencës së tyre, me mijëra kilometra larg. Ato janë pasardhës të 6000 lùftëtarëve ilirë që u...

Viti 1985. Ora 8 pa pesë e darkës – Genti, shko bli një kile...

Viti 1985. Ora 8 pa pesë e darkës. Babai: – Genti, shko bli një kile sheqer, se mos na vjen njeri për vizitë. Genti: – Jo, babi, të jesh i sigurt...

Kjo është gruaja që ndaloi ndërhyrjen e ushtrisë greke në Shqipëri në vitin 1997

“Miku i mirë në ditë të keqe”. Këtë duhet të kenë menduar edhe shtetarët e lartë të Turqisë kur i kanë afruar Shqipërisë ndihma ka kursin në ditët më...

SERREQI NJI LAGJE E SHKODRES ME TRADITA

Nga Luke Luka Lagja Serreq (0se Sarreq), asht nji nder lagjet e vjetra, me tradita te hershme e te reja te qytetit tone. Ishte e perbame krejtesisht me popullsi katolike, te...

Arra e Madhe, Nji lagje simoter e Serreqit

Nga Luke Luka Arres se Madhe , i vjen keshtu emni prej nji peme arre e madhe shekullore, qe ishte ne mes te dy shpijave; Xhuxhejve e Toskejve. Lagje e vjeter,...

Fotoreporteri: ‘Isha 16 vjeç kur shkrepa këtë foto që mbeti në histori’

Tridhjetë vjet më parë, 20 mijë shqiptarë zbarkuan në Bari me anijen Vlora, një ngjarje që kujtohet dhe ka bërë xhiron e botës përmes një fotografie e cila përcolli...

Nuh Sahatçia, shkodrani që i ktheu orën kapitenit gjerman pas 30 vitesh, e vërteta...

Pastaj njeriu që rrëfen ndalon paksa, si për të mbledhur fillin e kujtimeve. E kemi zënë disi në befasi e me sa duket e ka vështirë ta ngrejë ngjarjen...

VLLAZNIA ME BARCELONEN, ME LEJE NGA FSHF PERDOREN…

Me fanella “peshqesh” nga klubet e huaja pas takimeve ndërkombëtare, me leje apo jo nga FSHF, gjatë zhvillimit të aktivitetit kombëtar, janë disa skuadra që kanë dalë në fushë...

Te fundit

“Pse nuk ndihmon nanën në punët e shtëpisë”, vajzat shkodrane dalin kundër paragjykime për...

Futbolli është një ndër sportet që dominohet nga bota e djemve, por ka edhe shumë vajza që e kanë pasion. Më të fundit janë...

Skulptori që bën punime në torta: Kërkesa më e çuditshme kanë qenë organet gjenitale

Bledian Brahimllari është skulptori, i cili ndryshe nga të tjerët punon me çokollatë. Ai dizenjon torta ose me çokollatë bën punime të ndryshme si...

Disa nga mënyrat më të çmendura që njerëzit kanë humbur peshë

Ushqimi i shëndetshëm, sporti dhe sasia e mjaftueshme e ujit të zakonshëm janë këshillat më të shpeshta me të cilat takohemi në artikujt për...