KRENARIA E SHKODRES NE NJE FOTO

Nje foto e publikuar nga Pjeter Logoreci ne rrjete sociale ne albumin e qe ai quan Shkodra dhe Shkodranet, ku ai shkruan: Në ktë foto, krenaria e Shkodres dhe Nderi...

7 Marsi/Si lindi festa e mësuesit dhe historia e saj

Sot festohet “Dita e Mësuesit”, që na përkujton ditën kur më 7 mars 1887, u hap në Korçë, nën drejtimin e Pandeli Sotirit, Mësonjëtorja kombëtare shqipe. Ajo ishte shkollë...
video

30-vjetori i eksodit shqiptar, Xhaçka: Komuniteti shqiptar në Itali, histori suksesi

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, ka përkujtuar 30-vjetorin e eksodit shqiptar drejt Italisë. Përmes një postimi në rrjetet sociale, ministrja thotë se pamjet e vitit 1991 janë të ngulitura...
video

Nga dhoma e deri tek shtrati ku dha shpirt, pamjet brenda vilës së diktatorit...

Gjithçka në dhomën e ish-diktatorit ka mbetur ashtu siç ka qenë edhe atëherë kur ai ishte në jetë. Në një udhëtim në rezidencat e personaliteteve të politikës shqiptare, “Opinion” ka...
video

Zbulohet kasaforta misterioze brenda vilës së Enver Hoxhës, Blendi Fevziu kurioz pse nuk është...

Gazetari i njohur Blendi Fevziu ka zbuluar se brenda shtëpisë, ku ka jetuar ish-diktatori, Enver Hoxha, ndodhet një kasafortë që nuk është hapur kurrë dhe nuk dihet se çfarë...
video

Video/Brenda vilës së Enver Hoxhës, dhoma dhe shtrati ku diktatori ndërroi jetë

Gjithçka në dhomën e ish-diktatorit ka mbetur ashtu siç ka qenë edhe atëherë kur ai ishte në jetë. Në një udhëtim në rezidencat e personaliteteve të politikës shqiptare, emisioni “Opinion”...

SHKOLLA E PARË SHQIPE NË KORÇË APO SHKODËR?

Nga Luke Luka (Nga mos dija apo nga zori thone se gabon edhe folklori) 7 Marsi i vitit 1887 quhet viti i çeljes se shkolles se pare shqipe. Kjo asht shkolla...

Çfarë po ndodh?! A po vërtetohet thënia e Hoxhës: 10 vjetë do më shani,...

Para ca kohësh duke lexuar një postimi të një farë Hasan Bello, një studius në FB i cili ka publikuar një dokument i cili lidhet me arsimimin e diktatorit...

At Justin Rrota, personalitet dhe dijetar i shquar i kulturës shqiptare

Sot eshte dita e lindjes e At Justin Rrotes (17 shkurt 1889), gjigandit te letrave e gjuhes shqipe. Nderim kujtimit e vepres se tij. At Justin Rrota, personalitet dhe dijetar i...

Nuh Sahatçia, shkodrani që i ktheu orën kapitenit gjerman pas 30 vitesh, e vërteta...

Pastaj njeriu që rrëfen ndalon paksa, si për të mbledhur fillin e kujtimeve. E kemi zënë disi në befasi e me sa duket e ka vështirë ta ngrejë ngjarjen...

Te fundit

“Sa miliardë euro ke? Nga 1–10?”, nuk përmbahet Rama

Kryeministri Edi Rama mbrëmjen e djeshme ishte pjesë e emisionit humoristik ‘Klanifornia’. Aktori Albano Bogdo, në rolin e Gilbert Fevziut, e pyeti Ramën për...

Një superlajm nga lufta me koronavirusin në Shqipëri

Një lajm fantastik vjen nga lufta me koronavirusin në Shqipëri. Është mbyllur spitali Covid-3 në Tiranë. Shkak është bërë ulja e numrit të pacientëve në...

Nuk do ta besoni! Lulzim Basha përveçse politikan edhe “DJ”…

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha së bashku me bashkëshorten Aurela kanë rrëfyer për herë të parë së bashku në një studio televizive njohjen...