Zbardhet vrasja tronditëse e Fatmir Arës vitin e kaluar, sipërmarrësi italian e ekzekutoi se i vonoi punimet

Tre vrasësit e kontraktorit të ndërtesave me origjinë shqiptare Fatmir Ara, të vrarë më 2 shtator të vitit të kaluar në fshatin San Carlo Canavese, janë marrë të pandehur Davide Giuseppe Osella Ghena (i konsideruar si autor i vrasjes),

31 vjeç nga Nole Canavese, shokut të tij Andrea Fagnoni, 31 vjeç nga San Francesco al Campo dhe motra së Davides, Barbara Osella Ghena, 45 vjeçe nga Mathi, do të nisë në 12 dhjetor.

Motivi ishte një investim që Davide Osella Ghena kishte bërë në Alba, ku kishte blerë një shtëpi në fermë për ta rinovuar. Punën ia kishte besuar Fatmir Arës, 43 vjeç,

por punët po ecnin ngadalë dhe për vrasësin e dyshuar filluan të grumbulloheshin borxhe dhe probleme ekonomike. Kështu ai mendoi, sipas aktakuzës, se eliminimi i Arës do të ishte e vetmja zgjidhje për të hequr qafe vonesat dhe filloi të planifikonte vrasjen.

Së bashku me mikun e tij Andrea Fagnoni ai kishte bërë një inspektim në një zonë rurale të San Carlo Canavese, në Strada Ronchi Ceretti. Plani parashikonte që shqiptari do të vritej nga Davide me një pushkë, në pronësi të prindërve të tij,

që ia kishite sjellë motra e tij Barbara. Fagnoni do të priste në makinë për të mundësuar arratisjen e atentatorit. Kështu më 2 shtator Davide mashtroi Arën në San Carlo, me pretekstin se po fliste për punët.

Pasi mbërriti në vend, ai nxori pushkën dhe qëlloi 2 herë. top i vetëm kundër viktimës. Pas të shtënave të para, sipërmarrësi u rrëzua përtokë dhe vrasësi e likujdoi me të shtënat e tjera. Më pas ai u zhduk, duke arritur në makinë bashkëpunëtorin e tij.

RRËZOHET NGA KALAJA E ROZAFËS, NDËRRON JETË SHTETASI SLLOVEN

Shkodër/Informacion paraprak Rreth orës 19:00, shtetasi slloven S. P., 65 vjeç, banues në Slloveni, dyshohet se është rrëzuar aksidentalisht, teksa ishte duke vizituar kalanë e...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Ky frut para vaktit na ndihmon të humbim deri në 4 kg dhe redukton yndyrën e barkut

Ngrënia e një molle në ditë ndihmon në djegien...

RRËZOHET NGA KALAJA E ROZAFËS, NDËRRON JETË SHTETASI SLLOVEN

Shkodër/Informacion paraprak Rreth orës 19:00, shtetasi slloven S. P., 65...

Parashikimi i horoskopit nga Jorgo Pulla: Tetori, muaji kur dalin në pah skandalet

Astrologu Jorgo Pulla, ishte i ftuar në emisionin “Good...