Të huajt dynden drejt Shqipërisë, shqiptarët për të kaluar pushimet verore zgjedhin …

Shqiptarët preferojnë që fundjavat t’i kalojnë në plazhet shqiptare, ndërsa për pushime më afatgjata zgjedhin masivisht Turqinë dhe Greqinë.

Aneo Hila, tur operator thotë: Si gjithmonë ne kemi qejf që të ndjehemi me pushime kur të dalim nga Shqipëria. Vazhdon të udhëheqë Turqia, që ka 20 vite që promovohet turizmi me ‘all inclusive’. Ndiqet dhe me Greqinë, prej 10 vitesh vazhdon të jetë e fuqishme për moshat e reja, për ata që janë më aktivë. Dëshirë e madhe tani është edhe për Italinë.

Për pushime në atdhe, shqiptarët preferojnë kryesisht jugun e Shqipërisë, ndryshe nga sa ndodh me shqiptarët e Kosovës që janë besnikë të detit Adriatik.

Aneo Hila: Zotëron gjithmonë jugu i Shqipërisë, Tirana zbrazet totalisht në fundjavë dhe kur shkon në jug nuk hedh dot kokrrën e mollës sepse është e bllokuar me njerëz.

Rritja e kostove vitet e fundit ka reduktuar edhe ditët e qëndrimit me pushime.

Aneo Hila: Kohëzgjatja 6 netë për Turqinë, kurse Greqia diku tek 5 ditë. Ka një reduktim të ditëve për shkak të ngritjes së kostove, por pavarësisht prapë njerëzit preferojnë të dalin jashtë vendit.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Publiku thërret Luizin, Armaldo iu drejton mikrofonin: “Më fort, më fort…”

Këngëtari, Armaldo Kllogjeri, pas daljes së tij nga shtëpia...

Tre çiftet e horoskopit që kanë më shumë dashuri për pjesën tjetër të vitit 2023

Disa do të thonë se gjithçka është çështje kimie....

Vajza e Eli Fares “bishë” e vërtet, shfaqet nga vaska me shkumë

Ka mbi 125 mijë ndjekës në faqen e saj...

Shisnin kanabis pranë gjimnazit/ Arrestohet 20-vjeçari në Shkodër, tre të tjerë nën hetim

Një 20-vjeçar është vënë në pranga dhe tre të...