Parkimet dyshe ‘gangrenë’ në rrugët e qytetit të Shkodrës..

Kthimi i emigrantëve dhe sezoni turistik ka shtuar trafikun jo vetëm në hyrje por edhe në akset kryesore të qytetit të Shkodrës. Rradhët e gjata të makinave vëreheshin ditën e sotme në disa nga rrugët kryesore. Ndërkohë parkimet dyshe të automjeteve vijojnë të jenë një problem shqetësues në rrugët e qytetit të Shkodrës aq më tepër ku numri i automjeteve që lëvizin janë të shumta duke e berë të vështirë kalimin e këmbësorëve, qytetarëve që lëvizin me biçikleta por edhe të automjeteve të tjera.Parkimet dyshe janë kthyer trend i makinave në rrugët e Shkodrës.

RTSH Shkodra bëri një vëzhgim të shkurtër nëpër rrugët kryesore dhe vërehet se ky fenomen është prezent ndërsa shoferët vijojnë të qëndrojnë të parkuar dysh të pashqetësuar nga askush. Nderkohë një nga problematikat që shkaktohen nga këto lloj parkimesh përveç krijimit të vështirësive në qarkullim është dhe bllokimi i segmenteve në raste emergjence për zjarrfikësen apo ambulancën.

Disa herë përmes kronikave të ndryshme edhe vetë qytetarët shkodranë kanë kërkuar që të aplikohen gjoba për ato drejtues të papërgjeshëm të cilët parkojnë në vendin e gabuar. Sipas tyre, kjo mënyrë është ciëlsuar si më e mira për ndërgjegjësimin e drejtuesve dhe sigurisht duke evituar rastet për aksisentet të cilat kanë qenë të shumta për shkak të parkimeve të gabuara.

 

Zbulohet “molla e sherrit” mes Luizit, Arbanës dhe Eduardit

Fituesi i spektaklit televiziv "BBV2", Luiz Ejlli ka qenë një ndër këngëtarët më të kërkuar këtë sezon veror. Gjithashtu, ai u bë pjesë...

Luana Vjollca në një darkë romantike, por kush është fatlumi?

Moderatorja shqiptare, Luana Vjollca është në qendër të vëmendjes pasi po përflitet për emisionin e saj të ri, "Love Island". Ajo është mjaft aktive në...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Pse? Ermal Fejzullahu anulon dy koncerte në Itali

Ermal Fejzullahu ka anuluar dy koncerte në Itali. Lajmin...

FOTO/ Me një vajzë në krahë, Luizi zbulon se kush e bën biond

Fituesi i edicionit të dytë, të spektaklit televiziv "BBV",...

Luana Vjollca në një darkë romantike, por kush është fatlumi?

Moderatorja shqiptare, Luana Vjollca është në qendër të vëmendjes...

Zbulohet “molla e sherrit” mes Luizit, Arbanës dhe Eduardit

Fituesi i spektaklit televiziv "BBV2", Luiz Ejlli ka...