Sulmi në zemër/ Kujdes nga këta dy faktorët, dyfishojnë rrezikun kur është vapë!

Temperaturat ekstreme janë tashmë një rrezik i madh për zemrën, por kur kombinohen me një kërcënim tjetër të njohur të rrezikut kardiovaskular, rreziku dyfishohet.

Sipas një studimi të ri, të publikuar në Circulation, kombinimi i temperaturave të larta dhe ndotjes së ajrit krijon një koktej të rrezikshëm që mund t’u kushtojë jetën njerëzve për shkak të sulmeve në zemër.

Ky hulumtim, duke analizuar të dhënat nga një provincë e vetme kineze gjatë pesë viteve, zbuloi një lidhje të rëndësishme midis rrezikut të sulmeve fatale në zemër dhe ditëve të karakterizuara nga nxehtësia ekstreme, të ftohtit ekstrem ose nivelet e larta të grimcave në ajër.

Studimi zbuloi gjithashtu një rritje të vdekjeve nga sulmi në zemër gjatë periudhave jashtëzakonisht të nxehta te gratë në krahasim me burrat dhe te të moshuarit në krahasim me të rinjtë. Në fakt, rreziku i sulmeve fatale në zemër rritet sa më gjatë të zgjasë një ngjarje ekstreme e motit. Konsiderohet domethënëse që rreziku i sulmeve fatale në zemër dyfishohet gjatë katër ditëve të valëve të të nxehtit të kombinuara me nivele të ndotjes së grimcave mbi 37.5 mikrogramë për metër kub. Megjithatë, nivelet e larta të ndotjes së grimcave të imëta gjatë sezonit të ftohtë nuk rrisin njësoj rrezikun e vdekjes nga një atak në zemër.

Shkencëtarët kinezë që kryen studimin synojnë të përdorin gjetjet e tyre për të parandaluar vdekjet e ardhshme nga ataku në zemër dhe rekomandojnë që ata me rrezik të lartë të qëndrojnë brenda dhe të shmangin ajrin e ndotur gjatë valës së të nxehtit.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Publiku thërret Luizin, Armaldo iu drejton mikrofonin: “Më fort, më fort…”

Këngëtari, Armaldo Kllogjeri, pas daljes së tij nga shtëpia...

Tre çiftet e horoskopit që kanë më shumë dashuri për pjesën tjetër të vitit 2023

Disa do të thonë se gjithçka është çështje kimie....

Vajza e Eli Fares “bishë” e vërtet, shfaqet nga vaska me shkumë

Ka mbi 125 mijë ndjekës në faqen e saj...

Shisnin kanabis pranë gjimnazit/ Arrestohet 20-vjeçari në Shkodër, tre të tjerë nën hetim

Një 20-vjeçar është vënë në pranga dhe tre të...