‘Çmendet’ moti / Pas temperaturave ekstreme, vendi pushtohet nga stuhia, breshëri sa një top tenisit ‘bën namin’

Të paktën 110 persona janë lënduar pasi breshri me madhësi të topit të tenisit ra në një rajon të Italisë veriore gjatë natës së mërkurës.

Në një stuhi të papritur, breshëri deri në 10 cm në diametër goditi rrugët e Venetos, sipas presidentit rajonal Luca Zaia.

Shërbimet e urgjencës iu përgjigjën më shumë se 500 thirrjeve për ndihmë për shkak të dëmtimit të pronës dhe lëndimeve personale, tha mbrojtja civile rajonale e Venetos.

Punëtorët kanë hequr xhamat nga xhamat e thyer dhe kanë prerë pemë dhe bimë të tjera që janë dëmtuar rëndë nga stuhia.

“Vala e motit të keq, pasi ka prekur rajonet tona malore, tani ka goditur edhe fushat, duke shkaktuar lëndime në disa njerëz,” tha Zaia, duke shtuar se shumica e lëndimeve u shkaktuan nga xhamat e thyer dhe njerëzit që rrëshqisnin në breshëri.

Një burrë 53-vjeçar që po ngiste biçikletën e tij vdiq gjatë stuhisë kur gruaja e tij, e cila po e ndiqte me makinën e tyre, e përshkoi atë, raportoi Sky24 degë e CNN.

Evropa ka parë ndryshime dramatike të motit këtë vit.

Italia, Spanja dhe Greqia janë përballur me vapë të pandërprerë prej ditësh. Kryeqyteti italian Roma ka shënuar një temperaturë të re rekord prej 41 gradë Celsius të martën.

Shoqëria Meteorologjike Italiane e quajti valën e fundit të të nxehtit Cerberus sipas përbindëshit me tre koka që shfaqet në Ferrin e Dantes si një roje e portave të ferrit. “Toka ka një ethe të lartë dhe Italia po e ndjen atë vetë,” tha për CNN Luca Mercalli, kreu i Shoqatës Italiane Meteorologjike .

Në maj, pjesë të rajonit verior italian të Emilia Romagna pësuan nga përmbytjet vdekjeprurëse ‘një herë në shekull’ , me mbi 20 lumenj në rajon që shpërthyen brigjet e tyre dhe shkaktuan një valë rrëshqitjesh dheu.

Ndërsa kriza klimatike e shkaktuar nga njeriu përshpejtohet, shkencëtarët e kanë të qartë se ngjarjet ekstreme të motit do të bëhen më të shpeshta dhe më intensive.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Parashikimi i horoskopit nga Jorgo Pulla: Tetori, muaji kur dalin në pah skandalet

Astrologu Jorgo Pulla, ishte i ftuar në emisionin “Good...

Paratë e drogës pastrohen në ndërtim, Artan Hoxha publikon fotot…

Gazetari Artan Hoxha ka dhënë alarmin sa i takon...

Supa Fantastike që Nxit Rënien nga Pesha

Ushqyerja e shëndetshme dhe rënia nga pesha janë të...