Nëse keni edhe ju një nga këto 8 shenja, trupi juaj po ju thotë diçka të rëndësishme, Kujdes

Sulmet në zemër janë të frikshme. Sidomos, sepse shpesh është e vështirë të parashikohet se kur dhe kë do të godasë. Por nuk ka asnjë arsye për të jetuar me frikë të vazhdueshme se do të jeni viktima e radhës e atij episodi kardiovaskular, jo nëse mbani në mend disa shenja “kyçe”.

Shikoni 8 shenjat se jeni në rrezik për një atak në zemër

Dhimbje barku

Nëse keni vënë re se stomaku juaj është i shqetësuar kohët e fundit kjo mund të jetë një shenjë e keqe. Dhimbja e barkut para sulmit në zemër është episodike, që do të thotë se lehtësohet dhe më pas kthehet për periudha të shkurtra kohore.

Pagjumësia

Nëse po përpiqeni të flini dhe keni probleme, ose po zgjoheni jashtëzakonisht herët, këto mund të jenë shenja të pagjumësisë. Pagjumësia lidhet me një rrezik të shtuar të sulmit në zemër ose goditje në tru, veçanërisht tek gratë. Ankthi dhe shqetësimi janë shpesh simptoma të pagjumësisë kronike.

Lodhje e pazakontë

A ndiheni të lodhur, edhe pas një gjumi të mirë të natës? Kjo lodhje e pazakontë është një nga simptomat kryesore që tregon një atak të afërt në zemër.

Kjo lloj lodhjeje nuk duhet të jetë shkaktuar nga aktiviteti fizik apo mendor dhe do të rritet deri në fund të ditës. Vini re nëse në çdo kohë, bërja e gjërave të thjeshta si rregullimi i shtratit ose bërja e dushit është rraskapitëse.

Renia e flokeve

Një nga shenjat më të zakonshme të sëmundjeve të zemrës është rënia e flokëve nga kurora e kokës. Kjo prek kryesisht burrat mbi 50 vjeç, por disa gra mund t’i përkasin këtij grupi rreziku.

Pulse të parregullta

Aritmia ose takikardia mund të ndodhin papritur dhe zakonisht zgjasin 1-2 minuta. Nëse nuk qetësohen, mund të ndiheni të trullosur dhe shumë të lodhur, në këtë rast duhet të telefononi menjëherë mjekun.

Humbja e frymëmarrjes

Frymëmarrja, ose gulçimi, është një ndjenjë e fortë se është e pamundur të marrësh frymë thellë. Nuk do të ndiheni kurrë të lodhur dhe të trullosur. Kjo shenjë prek meshkujt si dhe femrat për rreth gjashtë muaj para sulmit në zemër.

Djersitje e pazakontë

Shpesh të lidhura me gratë në menopauzë, këto ndezje të nxehta mund të sinjalizojnë diçka shumë më të keqe. Kujdesuni për simptoma të ngjashme me gripin, lëkurë të ftohtë ose djersitje, pavarësisht nga temperatura e dhomës ose sforcimi fizik.

Dhimbje gjoksi

Simptoma më e madhe dhe më e njohur është shqetësimi në njërin nga dy krahët, nofullën, qafën dhe shpatullat ose gjoksin. Tek meshkujt kjo simptomë i referohet shenjave më të rëndësishme të hershme të një ataku të afërt në zemër, të cilat nuk duhet të injorohen. Nga ana tjetër, kjo prek vetëm 30% të grave.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...