Uji nga depozitat, qytetarët të rrezikuar, në mjaft raste neglizhohet pastrimi periodik

Një pjesë e konsiderueshme e banorëve të Tiranës përdorin depozita uji, personale ose të përbashkëta, por jo gjithë janë të ndërgjegjshëm për domosdoshmërinë e pastrimit të tyre.

Në rastet e pallateve të reja, kur depozitat janë të përbashkëta, barra e koordinimit të procesit të pastrimit të tyre bie mbi administratorët e pallateve, të cilët duhet të ndjekin të gjithë procesin që nga vënia në dijeni e Asamblesë së banorëve e deri tek pajisja me certifikatën e pastrimit. Por janë banorët që duhet të kontribuojnë financiarisht.

Ndërkohë në rastet e depozitave individuale, janë vetë banorët që duhet të kujdesen për pastrimin e tyre, por ata jo gjithmonë kanë dijeni, ndonëse e vënë re se uji që rrjedh prej tyre nuk është i pastër.

Nëse nuk pastrohen depozitat shndërrohen në një vend grumbullimi të mikrobeve që kontaminojnë ujin duke e kthyer në faktor rreziku për shëndetin e qytetarëve.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Shkodranët nuk e “FALIN” i bëjnë të papriturën Maestros në koncert! A E MERITON AI KETE???

Dy ish-banorët e “Big Brother VIP”, Luiz Ejlli dhe...

“Mori shërbimet më të shtrenjta në sallon”, si klientja ‘ia mbathi’ me partnerin pa paguar

Stilisti i famshëm i flokëve, Sezer Arslan ka rrëfyer...

Monika Lubonja në kërkim të një partneri miliarder! Rrëfimi i aktores: I thashë, ik ….

Monika Lubonja u vendos në qendër të vëmendjes me...

Policia në kërkim të Dea Mishel? / Bukuroshja Dea shpjegon sesi ndodhi…

Dea Mishel vijon të mbetet një ndër personazhet më...