Shqipëria humbi gjyqin me Becchettin, Apeli në Bruksel bllokon 65 milionë euro të Albcontrol, pritet t’i kalojnë biznesmenit

Gjykata e Apelit në Bruksel ka marrë vendim që të ardhurat që administron kompania e kontrollit të trafikut ajrore shqiptar, Albcontrol, do të kalojnë në llogari të investitorit italian, Francesco Bechetti.

Lajmin e kanë bërë të ditur mediat belge, të cilat raportojne se shuma që i është bllokuar Albcontrol është 65 milionë euro.

Gjykata e Apelit të Brukselit ka vendosur përfundimisht bllokimin e tarifave që kompania ndërkombëtare “Eurocontrol” i paguan shoqërisë publike shqiptare “Albcontrol” për trafikun ajror.

Vendimi është marrë në datën 15 maj 2023, pas kërkesës së Francesco Bechettit dhe bashkëpunëtorëve të tij.

Kujtojmë se pas vendimit të Gjykatës së Arbitrazhit, qeveria shqiptare refuzoi që të paguajë vlerën e parave prej 110 milionë eurosh që u vendosën si dëmshpërblim kundrejt biznesmenit Bechetti, pas mbylljes së televizionit “Agon Channel” që administrohej prej tij.

Por duket se ky refuzim ka shkaktuar pasojat për kompanitë shtetërore shqiptare, pasi Bechetti ka vënë në lëvizje institucionet ndërkombëtare./Albeu.com/

Nëna i përlot të gjithë me atë që i thotë djalit: Nuk po më lë të jetoj or bir, më ke futur në bagazh

Në seancën e ndërmjetësit “Shihemi në Gjyq” tek E Diela Shqiptare ka ardhur një nënë e cila ka humbur vajzën e saj në moshë...

Shiroka një ndër pikat turistike më të preferuara/ Qytetarët: Problem vijon të jetë mirëmbajtja dhe pastrimi

Megjithse nje dite jave Shiroka po vizitohet nga turiste vendas dhe te huaj. Qytetare te shumte, vijojne te zgjedhin Shiroken per te shijuar bukurite e...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Prinderit që i bërtasin cdo ditë fëmijëve. Ja pasojat negative që do kenë kur të rriten

Psikologet tregojne se nje nga gabimet qe bejn prinderit...

Pas dy shtatëzanive me binjake doja një bebe tjetër, u habita kur pash cfare me doli ne eko

Një nënë e cila tashmë kishte dy cifte binjakësh...

Autobuzi me 20 femije del nga rruga bie ne humnerë

Një autobus me nëntëmbëdhjetë gjimnazistë është ka dalë nga...

34 vjecarja kujdesej për të moshuarit i vjedh 75 mijë paund nga karta e bankës

Një femer e varur nga bixhozi dhe droga vodhi...