Beci: 9 maj 2016, ne zgjodhëm Ditën e Europës për të çelur Muzeun e Fotografisë Marubi

9 maj 2016, 7 vjet më parë, ne zgjodhëm Ditën e Europës për të çelur në Shkodër Muzeun Kombëtar të Fotografisë Marubi.
Procesi për ta konkretizuar këtë nismë zgjati 2 vjet që nga konkursi ndërkombëtar, gjetja e pesë donatorëve për financim, procesi i muzealizimit dhe zbatimi i tij në terren. Përveçse një shtëpi të sigurt për mijëra negativë filmash të dinastisë Marubi e të tjerë fotografëve shqiptarë, Muzeu u kthye në një oaz kulture, që tërheq gjithnjë e më shumë turistë e vizitorë.
Jam mirënjohës e falenderues për të gjithë kolegët e bashkëpunëtorët, vendas e të huaj që u bënë pjesë e kësaj përvoje që s’kishte ndodhur kurrë më parë në Shqipëri.
Unë kam në programin tim ndërtimin e dy muzeve të rinj, atë të lundrimit dhe të biodiversitetit të liqenit, si dhe restaurimin e dy muzeve të tjerë. Shkodra duhet të krijojë itinerarin kulturor jo vetëm si një tribut për historinë e trashëgiminë e qytetit. Kjo ofertë e pasuruar kulturore sjell më shumë kërkesë nga vizitorët, e ne mundemi me i tregu të gjithëve që krenaria jonë ka rrënjë të forta dhe tashmë të shpluhurosura, e kthejnë Shkodrën aty ku meriton të jetë.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Stilisti shkodran që vesh Hamilton, Jozef Martini punon për firma të njohura

Në Shkodër ka hapur një show-room me punimet e...

Rudina Dembacaj na rrënqethi me dedikimin për të atin e ndjerë

Me datë 8 Korrik të vitit 2020, Rudina Dembacaj...

“Puna e palodhur jep rezultate!”/ DITA me fat për secilën shenjë të horoskopit gjatë muajit qershor

Pavarësisht nga parashikimet mujore, ka të paktën një ditë...

“Ka paguar për 1 foto me Nusretin sa 5 banesa”, Ardit Gjebrea i kthehet ‘keq’ ndjekësit

Moderatori i të dielës shqiptare, Ardit Gjebrea ka nisur...