“Automatiku ishte i Petritit”, zbardhet dëshmia e Lekë Vuksanit: Më nxori nga shtëpia dhe e vrava

Dy ditë më parë Shkodra u trondit nga vrasja e 51-vjeçarit Petrit Vuksani në banesën e këtij të fundit.

Autori i dyshuar, Lekë Vuksani, 34 vjeç u arrestua ditën e djeshme pas 21 orësh kërkime.

 

34 vjeçari ka dhënë dëshminë e tij në policinë vendore të Shkodrës, por në fund nuk ka pranuar ta firmosë.

Në bisedë të lirë me efektivët 34-vjeçari ka deklaruar se njihej me viktimën pasi të dy janë nga Dukagjini dhe se i kishte marrë shtëpinë me qira prej disa kohësh.

 

Muajt e fundit viktima dhe autori janë konfliktuar disa herë për qiranë, pagesat e ujit dhe të energjisë elektrike të cilat pronari, Petrit Vuksani që mbeti i vrarë, ka pretenduar se nuk janë paguar nga qiramarrësi Lekë Vuksani.

Ky i fundit ka pranuar autorësinë e vrasjes dhe debatet, por pa e firmosur dëshminë e tij.

Çfarë deklaroi 34-vjeçari që ekzekutoi Petrit Vuksanin?

“Me Petritin jemi njohur sepse edhe ai është nga Dukagjini. I kam marrë shtëpinë me qira duke qenë se ndodhej në Angli. Muajt e fundit kemi patur disa debate për qiranë e shtëpisë por edhe për pagesat e ujit dhe të energjisë elektrike. Atë ditë kur ndodhi vrasja Petriti erdhi dhe më nxori nga shtëpia. Unë u ktheva dhe e gjeta vetëm. Aty kemi debatuar dhe në debat e sipër gjeta një automatik që nuk është i imi, por i Petritit. Në debat e sipër kam marrë armën dhe e kam qëlluar”, mësohet të ketë thënë autori i dyshuar i vrasjes në bisedën e lirë me efektivët.

Pavarësisht pretendimit se arma e krimit është e viktimës, policia ka prova se armën e solli autori i dyshuar me vete dhe se ishte e tij.

Ndërkohë mësohet se vëllai i autorit të dyshuar ka bashkëpunuar që nga momentet e para me policinë vendore të Shkodrës sepse vëllai i autorit ka një miqësi të ngushtë me vëllain e viktimës.

“Unë e kam njohur Petritin, por edhe vëllain e Petritit e njoh dhe e kam shumë shok. Unë nuk kam qenë aspak në dijeni për vrasjen që do të kryente vëllai im sepse po ta kisha ditur do bëjë maksimumin për ta parandaluar. Më vjen shumë keq për çfarë ka ndodhur sepse kisha miqësi me familjen e viktimës”, deklaroi vëllai i autorit të dyshuar të vrasjes.

Ndërkohë një dëshmi ka dhënë edhe gruaja në të cilën shkoi pas vrasjes shtetasi Lekë Vuksani. Autori i dyshuar i vrasjes e njihte atë zonën sepse më përpara në një shtëpi përballë kishte qëndruar me qira vëllai i tij. 34-vjeçari sipas dëshmisë së gruas pasi është futur në banesë me armë në dorë i ka thënë se nuk të bëj asgjë.
“Leka erdhi në banesën time dhe u fut brenda pasi më kërkoi t’i hapja derën. Kur u fut shoh që kishte armën në dorë dhe nuk dija si të veproja. Leka më tha se nuk do të bëj asgjë ndaj mos u tremb, kam ardhur vetëm për të qëndruar këtu. Nuk e dija se çfarë të bëja sepse ishte errësirë. Më tha që të mos tregoj se ndodhej aty deri sa erdhi policia dhe e arrestoi. Pavarësisht se më tha që të mos kem frikë, isha e frikësuar edhe pse gjatë kohës që qëndroi bëri një sjellje normale”, deklaroi gruaja në banesën e të cilës qëndroi për disa orë autori i dyshuar i vrasjes.

Petrit Vuksani kishte rreth një muaj i ardhur nga Anglia. 51-vjeçari shkoi për të nxjerrë jashtë Lekë Vuksanin që ia kishte dhënë shtëpinë me qira për shkak se nuk kishte kryer pagesat. 34-vjeçari u rikthye në banesë duke e gjetur të vetëm Petrit Vuksani ndërsa qëlloi ndaj tij me automatik duke e lënë të vdekur në vend, ngjarje që ndodhi më 2 prill rreth orës 12:15 në lagjen “Tom Kola” në Shkodër.

Pas 21 orësh kërkimesh, policia e Shkodrës dhe Forcat Renea bënë arrestimin e autorit të dyshuar të kësaj vrasje Lekë Vuksani si dhe u sekuestrua edhe arma e krimit. Viktima dhe autori nuk kanë asnjë lidhje gjaku mes tyre edhe pse mbajnë të njëjtin mbiemër, vetëm njiheshin duke qenë se të dy janë nga Dukagjini.

I përmendi videon me fëmijët jetim, Dea Mishel për Nitën: E ka ndryshuar fama

Nita Latifi është shprehur se Dea e meritonte më pak finalen dhe se brenda në shtëpi ka thënë diçka të pavërtetë. Nita: Video-ja që ka...

Pasi i dhanë fund lidhjes së tyre, Kristi dhe Keisi ‘kapen mat’ bashkë (Foto)

Keisi Medini dhe Krist Dragot u njohën brenda “Big Brother VIP Albania”, u pëlqyen, lidhën e më pas u ndanë po aty. Pas përfundimit të...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Ish-banorja e BB VIP zbulon lidhjen e dashurisë: Kam 3 muaj që ….

Ish-banorja e “Big Brother VIP 2”, Mikela Pupa, ka...

Shifra të larta, nuk do ta besoni sa paguhet Dea Mishel për një të p…

Ish-banorja e “Big Brother VIP 2”, Dea Mishel, ishte...

“Një surprizë ekonomike për këtë shenjë”, parashikimi i Horoskopit për muajin qershor

Dashi Përgjatë këtij muaji, Dashi mundësitë si në fushën e...