7 këshilla për të forcuar lidhjen me vjehrrën tuaj dhe ajo t`ju dojë shumë

Gjeni gjërat që keni të përbashkëta, edhe nëse është vetëm bashkëshorti juaj.

 

A ka ndonjë serial televiziv, ekip sportiv, libër apo aktivitet që të dy e doni? Gjetja e një gjuhe të përbashkët me vjehrrën tuaj do të ndihmojë në forcimin e marrëdhënies dhe është një fillim i menjëhershëm i bisedës.

 

Nëse nuk mund të gjeni asgjë të përbashkët që të dy, mos kini frikë të bisedoni për bashkëshortin tuaj. Ju të dy e doni shumë, kështu që kjo është një pikënisje e mirë për lidhje.

 

Pyete atë për këshilla.
Njerëzit duan të ndihen të nevojshëm, të dëshiruar dhe të vlerësuar. Një mënyrë për të treguar se kujdeseni për vjehrrën tuaj është duke kërkuar këshillën e saj. Nuk duhet ta lini të përzihet në biznesin tuaj personal, por duke i dhënë asaj mundësi për të ndarë mendimin e saj do ta bëjë atë të ndihet e rëndësishme. Mund të jetë aq e thjeshtë sa t’i kërkoni asaj këshilla se si të përgatisni pjatën e preferuar të darkës së bashkëshortit tuaj. Me shumë gjasa, ajo do të jetë e kënaqur ta bëjë këtë. Sigurohuni që të mos flisni kurrë keq për bashkëshortin tuaj, pasi kjo mund të krijojë disa situata të pakëndshme.

 

Mos ji askush përveç vetes.
Bashkëshorti juaj u martua me ju, sepse ata shohin diçka të mahnitshme dhe të veçantë tek ju. Mos lejoni që vjehrra juaj të humbasë të shohë edhe atë diçka të veçantë. Ju nuk keni nevojë të pretendoni se ju të dy jeni miqtë më të mirë nëse nuk keni asgjë të përbashkët, ose të tërboheni me bukën e saj të mishit nëse e urreni pjatën në përgjithësi. Me kalimin e kohës, ajo do të shohë ju të vërtetën dhe do ta vlerësojë atë mbi çdo personalitet të rremë që keni krijuar për t’i bërë përshtypje. Familja është e ndryshme, kështu që mos mendoni se duhet të përshtateni perfekt me dinamikën e tyre.

 

Jini gjithmonë të këndshëm.
Edhe nëse absolutisht nuk mund ta duroni vjehrrën tuaj, ky nuk është justifikim për të vepruar keq apo vrazhdë. Sigurohuni që të jeni akoma miqësorë, të sjellshëm dhe të keni sjellje. Gjithmonë thoni ju lutem dhe faleminderit dhe ofroni ndihmë. Për shembull, nëse keni pasur një darkë të madhe familjare, ngjiteni në pjatë dhe lani enët pa ju pyetur. Kjo tregon se ju dëshironi të jeni një vjehërr i mirë, edhe nëse nuk jeni miqtë më të mirë me ta. Është gjithmonë një gjest i mrekullueshëm për t’i ofruar dhe do t’i tregojë asaj se sa shumë po përpiqeni të përfshiheni.

 

Tregoni interes për jetën dhe hobi të saj.
A i pëlqen asaj të bëjë shëtitje në mëngjes, të ndjekë kishën ose të kopshtarisë? Pyete atë! Edhe nëse ato nuk janë aktivitete në të cilat normalisht do të merrnit pjesë, interesimi dhe lënia e saj të ndajë pasionet e saj me ju do të ndihmojë në ndërtimin e një lidhjeje më të mirë. Bisedoni edhe për pjesë të tjera të jetës së saj, si puna, historia apo edhe historia e saj e dashurisë. Tregoni një interes të vërtetë për të mësuar se si ajo u bë gruaja që është dhe se si kjo ndikoi në mënyrën se si ajo e rriti bashkëshortin tuaj.

 

Vizitoni shpesh atë
Nëse vjehrra juaj jeton në rrugë, do të dëshironi të përpiqeni ta përfshini atë në orarin tuaj mujor. Mos harroni se ajo dëshiron të fitojë një anëtar tjetër të familjes, jo të humbasë një. Prandaj sigurohuni që të bëni përpjekje për të kaluar kohë me të – edhe nëse është vetëm për të vizituar për darkë ose për të shkuar së bashku në një udhëtim për blerje ushqimore. Ajo do të ndihet e vlerësuar për t’u ftuar në evente të ndryshme.

Vjehrra juaj mund të jetojë 10 shtete larg, gjë që e bën mjaft të vështirë vazhdimin e ndërtimit të një marrëdhënieje. Megjithatë, teknologjia ka filluar të na sjellë më afër se kurrë. Dërgojini asaj një mesazh në javë, ofrojini të planifikoni një telefonatë ose bëheni miq me të në Facebook. Këta hapa të thjeshtë tregojnë se ju jeni ende të investuar pa pasur nevojë të fluturoni për vizita një herë në muaj.

 

Planifikoni një në një kohë.
Mund të jetë e vështirë të krijosh një marrëdhënie me dikë kur e sheh vetëm në mbledhje të mëdha familjare. Përpiquni ta tërhiqni vjehrrën mënjanë për disa herë një për një larg nga të gjithë të tjerët nëse është e mundur. Mund të jetë një bisedë e shpejtë pesë minutëshe në kuzhinë ndërsa përgatitni darkën, por akti i tërheqjes së saj mënjanë tregon se keni një interes të vërtetë dhe dëshironi të krijoni një miqësi. Mund të jetë gjithashtu diçka më e përfshirë, si planifikimi i një takimi për drekë me një mani/pedi më pas. Çfarëdo që të bëni, sigurohuni që telefoni të largohet dhe të qëndroni 100 për qind të pranishëm në këtë moment.

Të bësh miqësi me vjehrrën mund të jetë një proces i gjatë dhe i vështirë, por është një marrëdhënie e rëndësishme për t’u ndërtuar. Nëpërmjet këtyre hapave, ju mund të krijoni një lidhje më të thellë me të dhe t’i tregoni bashkëshortit tuaj se kujdeseni për familjen e tyre. Vjehrra juaj do ta vlerësojë përpjekjen shtesë dhe shpresojmë t’jua kthejë mirësinë.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...